Czy 3-litrowy Diesel w układzie V6 może być oszczędny? Może - i to jeszcze jak!

Czy 3-litrowy Diesel w układzie V6 może być oszczędny? Może - i to jeszcze jak!

Podaj dalej

Czy wielki, terenowy SUV z silnikiem V6 typu Diesel może być oszczędny? I to jeszcze jak – ten Land Rover Discovery oferujący siedem miejsc i ogromny moment obrotowy nie ma dużego pragnienia na olej napędowy. Jakiego spalania spodziewać się po tym samochodzie?

Duży Diesel i takie spalanie?

land-rover-diesel-v6-spalanie

Wszechstronny samochód ma pod swoją maską 3-litrowy silnik typu Diesel produkujący 306 koni mechanicznych. Porównując wyniki tego samochodu z innymi dużymi SUV-ami i autami terenowymi, jego spalanie jest naprawdę bardzo dobre. 

Land Rover Discovery 3.0 SDV6 zostanie jednak wkrótce zastąpiony przez rzędową łagodną hybrydę, również z silnikiem typu Diesel. Zastąpi on trzylitrowe V6, które jest połączone z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów i napędem na cztery koła. To doskonała opcja, jeśli szukacie SUV-a z drugiej ręki. 

Samochód na trasie osiąga wyniki na poziomie 6,15 l/100 km, co biorąc pod uwagę jego rozmiar i wagę jest świetnym wynikiem. Samochód, któremu daleko do aerodynamicznych kształtów, waży bowiem 2,3 tony! 

land-rover-diesel-v6-spalanie

Konkurencja dla Land Rovera

Wśród swojej konkurencji, tylko BMW X7 M50d oferuje lepsze spalanie, z 5,85 l/100 km. Poprzedni Land Rover Discovery 3.0 SDV6 HSE z 2014 roku spalał 7,20 l/100 km. To znak, że Diesel ten poprawia się z biegiem czasu. 

Wyższe zużycie oferują m. in. Jeep Grand Cheeroke 3.0 V6 Multijet II (7,30 l/100 km), czy starszy Mercedes GL 350 BlueTEC (7,65 l/100 km). 

land-rover-diesel-v6-spalanie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News