Chińczycy atakują BMW, Audi i Mercedesa. Nowy SUV o mocy 469 KM dostępny także w Polsce - jego cena jest śmieszna! [ZDJĘCIA]

Chińczycy atakują BMW, Audi i Mercedesa. Nowy SUV o mocy 469 KM dostępny także w Polsce - jego cena jest śmieszna! [ZDJĘCIA]

suv-bmw-audi-chiny-mercedes

Podaj dalej

Chińczycy już nie pukają, a walą do drzwi europejskiego rynku. Za pośrednictwem marki Wey, chcą rywalizować na Starym Kontynencie z takimi samochodami jak BMW, Mercedes-Benz czy Audi. Na trwających właśnie targach IAA Mobility 2021 zaprezentowali swój pierwszy produkt stworzony z myślą o Europie – SUV Cofee 01. 

Ten SUV podbije europejski rynek

suv-bmw-audi-chiny-mercedes

Great Wall Motors, chińska spółka wcześniej nie miała w swojej ofercie samochodów premium, ale to właśnie się zmieniło. Najwyraźniej nie dało się zdobyć europejskich klientów na bazie budżetowych samochodów. Wiceprezes Great Wall na Europę, Johnos Qiang, powiedział podczas targów że pokładają ogromne nadzieje w swoim samochodzie. SUV ma być rywalem dla BMW, czy Mercedesa. 

Coffee 01 najpierw pojawi się na rynku niemieckim, następnie włoskim lub hiszpańskim, tylko po to by w końcu znaleźć się na drogach każdego europejskiego kraju. 

SUV będzie hybrydą typu plug-in zdolną do pokonania 149 kilometrów na samej energii elektrycznej i jest przeznaczony do codziennej jazdy w trybie EV. Będzie wyposażony w silnik spalinowy o pojemności 2 litrów i dwa elektryczne silniki sprzężone z 9-stopniowym automatem. Łączna moc wynosi 469 KM, a sprint od 0 do 100 km/h ma zająć mniej niż 5 sekund. 

suv-bmw-audi-chiny-mercedes

Rywale: BMW, Audi i Mercedes

SUV klasy premium będzie rywalizował między popularnymi samochodami na europejskim rynku. Chiński Coffee 01 mierzy 4870 mm i jest dłuższy niż BMW X3, Audi Q5, czy Mercedes GLC, ale też krótszy od BMW X5, Audi Q7 czy Mercedesa GLE. 

Chińczycy stawiają na klientów doceniających ofertę z najnowszą technologią i pełnym wypasem. Ich SUV będzie pierwszym masowo produkowanym samochodem, który otrzyma układ Qualcomm Snapdragon 8155. Pozwoli to Coffee 01 wykorzystywać takie funkcje jak łączność 5G, rozpoznawanie twarzy, aktualizacje OTA (Over The Air), czy rozszerzona rzeczywistość. 

suv-bmw-audi-chiny-mercedes

Świetne liczby na domowym rynku

Według Automotive News Coffee 01 może nie być ostateczną nazwą produkcyjnego SUV-a. Została ona jednak wybrana na ten moment doceniając uniwersalność tego napoju na całym świecie. Szef firmy na Europę przyznał, że kawa łączy życie rodzinnę z pracą i czasem wolnym każdego człowieka. 

Firma Wey, która od momentu powstania pięć lat temu sprzedała w Chinach już ponad 400 000 samochodów. Swoją działalność rozpocznie w Niemczech, a pierwsze dostawy Coffee 01 zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku. Choć oficjalna cena nie została jeszcze opublikowana, będzie ona bezkonkurencyjna dla takich marek jak BMW, Mercedes czy Audi. Z takim wyposażeniem i świetną ceną wkrótce może stać się prawdziwym hitem sprzedażowym. 

suv-bmw-audi-chiny-mercedes

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News