Boisz się zakazu Diesla, czy benzyny? Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko będzie "po staremu"!

Boisz się zakazu Diesla, czy benzyny? Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko będzie "po staremu"!

v12-ferrari-silnik-benzyna

Podaj dalej

Producenci samochodów już wkrótce nie będą mogli sprzedawać samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel. Stara dobra jednostka napędowa odejdzie do lamusa. Kolejne kraje wprowadzają swoje zakazy, a wczoraj do tego grona dołączyła Wielka Brytania. Na wyspach po 2030 roku nie kupimy już nowego benzyniaka czy Diesla. Nie ma jednak powodów do obaw, wszystko będzie po staremu. 

Silnik V12 Coswortha dla T.50 Gordona Murraya
Silnik V12 Coswortha dla T.50 Gordona Murraya

Diesel i benzyna – czy wciąż są ekscytujące?

Wiadomość o przyspieszeniu wprowadzenia zakazu benzyniaków i silników typu Diesel wywołała u entuzjastów falę hejtu. W końcu, nowoczesne silniki benzynowe są siłą napędową naszej pasji, prawda?

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Nie mówimy, że tak nie jest i nie było od pewnego czasu. Chodzi tylko o to, że zakaz silników spalinowych wcale nie będzie wielkim problemem dla entuzjastów. 

Kiedy ostatnio jeździłeś samochodem z prawdziwie niesamowitym silnikiem spalinowym? Tylko szczerze! Niestety, ale nowoczesne silniki benzynowe i typu Diesel niewiele mają ze swojego romantyzmu lat 90. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wiele z najbardziej cenionych silników benzynowych odeszło do lamusa. A nawet jeśli wciąż można je kupić, zostały wykastrowane przez przepisy dotyczące emisji. 

BMW V12

Benzynowe filtry cząstek stałych, nowoczesne DPF-y w Dieslach… To świetny sposób na oczyszczenie emisji spalin z rury wydechowej, to fakt. Ale potrafi też przekształcić chór 5,2-litrowego V10 w coś, co przypomina bardziej pociąganie nosem. 

Audi R8 wykastrowane

Jeśli wskoczysz za kierownicę najnowszej generacji Audi R8, ale przed liftem, gwarantujemy, że poczujesz soczyste mrowienie w lędźwiach. Zrób to samo w aucie po lifcie, a pomyślisz, że masz wosk w uszach. Trzaski, huki i palące wysokie tony w większości po prostu zniknęły. To wciąż fantastyczny silnik, jasne. Ale nie brzmi nawet w połowie tak dobrze, jak kiedyś. 

Zmniejszenie rozmiarów silników ze względu na emisje również sprawiło, że jazda samochodem jest mniej ekscytująca. W dzisiejszych czasach najbardziej ekscytujący mały hatchback, Toyota GR Yaris, ma 3-cylindrowy silnik! To może już lepsze te elektryki? Oczywiście, jednostka jest bardzo mocna i daje dużo frajdy. Ale jeszcze mocniejszy i szybszy będzie silnik samochodu elektrycznego. Wolnossący i zwariowany silnik z pierwszej dekady XXI wieku może i nie nadążałby z mocą, ale namalowałby na twojej twarzy 5 razy większy uśmiech. 

Toyota GR Yaris
Toyota GR Yaris

Szukaj pocieszenia w elektrykach – innej opcji nie masz!

A przecież zakaz silników benzynowych i typu Diesel zostanie wprowadzony najwcześniej za 10 lat. Do tego czasu sytuacja z jednostkami benzynowymi ulegnie jeszcze większemu pogorszeniu. Jeśli możesz wyobrazić sobie technologię, która całkowicie usunie radość z jazdy, prawdopodobnie pojawi się ona przed 2030 rokiem. 

Bądźmy szczerzy – przyszłość silnika benzynowego czy typu Diesel rysuje się w ponurych barwach. Czas zacząć szukać pocieszenia w samochodach elektrycznych. Które bez wątpienia potrafią sprawiać radość. Na początek sprawdźcie Porsche Taycan, wlećcie nim na rondo z prędkością 110 km/h i zobaczcie, czy na waszej twarzy pojawi się uśmiech. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Porsche-Taycan-3

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News