Innowacyjny system bezpieczeństwa w nowych Lexusach. Szansa zmniejszenia wypadków wynosi aż 95 proc.

Innowacyjny system bezpieczeństwa w nowych Lexusach. Szansa zmniejszenia wypadków wynosi aż 95 proc.

Innowacyjny system bezpieczeństwa w nowych Lexusach. Szansa zmniejszenia wypadków wynosi aż 95 proc.

Podaj dalej

Asystent bezpiecznego wysiadania Safe Exit Assist, który zapobiega otwarciu drzwi, w sytuacji kiedy z tyłu nadjeżdża inny pojazd, to niepowtarzalna technologia Lexusa. Firma przewiduje, że może ona zmniejszyć liczbę wypadków związanych z nieuważnym otwarciem drzwi aż o 95 procent.

Bezpieczeństwo priorytetem marki Lexus

Firma dąży do jak największego ograniczenia liczby ofiar i rannych, a w tym również wypadków drogowych. Właśnie dlatego Lexus produkuje pojazdy na zwiększających bezpieczeństwo platformach, wyposażając wszystkie swoje samochody w najnowocześniejsze pakiety układów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System +, które odpowiadają za chronienie pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Największy nacisk marka wkłada na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Z tego powodu nowe Lexusy posiadają układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia. Dzięki temu samochód jest w stanie wykryć pieszych oraz rowerzystów, a sam asystent skrętu na skrzyżowaniu informuje nas o pozostałych uczestnikach ruchu podczas w czasie wykonywania manewru skrętu. 

Największą innowacją Lexusa w kwestii bezpieczeństwa jest asystent bezpiecznego wysiadania Safe Exit Assist. To pierwsza technologia na świecie, która nie pozwoli na otwarcie drzwi w momencie, gdy istnieje ryzyko kolizji. Lexus szacuje, że ma ona pomóc w uniknięciu aż 95% wypadków spowodowanych nieuważnym otwarciem drzwi. 

Safe Exit Assist działa razem z elektronicznymi klamkami oraz systemem monitorującym martwe pole w lusterkach. Kiedy samochód wykryje nadjeżdżającego z tyłu rowerzystę lub inny pojazd, kierowca zostanie o tym natychmiast poinformowany poprzez zapalenie się lampki ostrzegawczej zamontowanej na lusterku zewnętrznym, a dodatkowo na wyświetlaczu tablicy wskaźników. Aby w pełni uniknąć kolizji, drzwi pozostaną zamknięte do momentu, gdy inny pojazd przejedzie. W przypadku próby otwarcia drzwi te pozostaną zamknięte, a lampka w lusterku zacznie mrugać, co więcej samochód ostrzeże nas komunikatem głosowym. 

Debiut bezpiecznego asystenta

Asystent bezpiecznego wysiadania zadebiutował razem z premierą drugiej generacji modelu NX, a w niedalekiej przyszłości trafi także do kolejnych pojazdów Lexusa. W technologię Safe Exit Assist będą wyposażone najnowsze SUV-y elektryczne RZ oraz piąta generacja, kultowego już RX-a. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News