Dzbanów nie brakuje. Setki tysięcy złotych wyłudzone za załatwienie prawa jazdy

Dzbanów nie brakuje. Setki tysięcy złotych wyłudzone za załatwienie prawa jazdy

iWKad22

Podaj dalej

W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała pierwsze 4 osoby, które ogłaszały w Internecie „załatwienie” legalnego prawa jazdy. Przestępcy wyłudzili tym sposobem kilkaset tysięcy złotych.

Oszuści powoływali się na znajomości w wydziałach komunikacji, jak i policji oraz w sądach. Ludzie wpłacali im zazwyczaj kwoty od 4 do 20 tysięcy złotych. Rekordzista przekazał jednorazowo 70 tysięcy złotych! Wyłudzacze przed pobraniem opłaty analizowali podatność na manipulację i dopiero przedstawiali koszty.

Ogłoszenia były firmowane pod różnymi nazwiskami, m.in. Marcin Biernat, Michał Fleszak czy Szymon Gapiński. W momencie otrzymania pieniędzy, kontakt się urywał. Proceder kwitł, ponieważ oszukani bali się zgłaszać sprawy na policję z obawy o odpowiedzialność za przekazywanie łapówek.

Służby działające pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Nowa Huta ustalili, że wyłudzeniami zajmują się osoby z woj. kujawsko-pomorskiego. 27 maja w Bydgoszczy zatrzymano 4 osoby podejrzane w tej sprawie. Okazali się nimi trzej bracia (27, 18 i 16 lat) oraz 32-letnia żona jednego z nich. Za przywłaszczone pieniądze kupiono m.in. samochód, skuter wody, luksusowy sprzęt domowy, modne ubrania oraz krajowe i zagraniczne wycieczki.

„Mózgiem” operacji był najstarszy z przestępczego rodzeństwa, który trafił do tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Troje dorosłych sprawców usłyszało zarzuty płatnej protekcji oraz prania pieniędzy. Nieletni otrzymał dozór kuratora.

Jeżeli sprawa wyłudzenia pieniędzy dotyczy kogoś z Was lub posiadacie informacje, które mogą pomóc śledczym – można kontaktować się z Wydziałem do Walki z Korupcją KWP w Krakowie pod nr tel. /12/ 61 56 050.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News