Dakarowa ceremonia

Kiedy w 1977 roku Thierry Sabine zagubił się na pustyni w Libii, nikt jeszcze nie przypuszczał, że w przyszłości narodzi się z tego incydentu najpopularniejszy terenowy rajd świata. Przez wiele lat trasa wiodła z Paryża do stolicy Senegalu, jednak w pewnym momencie zaniechano tej tradycji.

Dakarowa ceremonia
Podaj dalej

Tegoroczny Rajd Dakar, którego start zaplanowano na sobotę 6. stycznia w Limie będzie jubileuszową 40. edycją imprezy. Chociaż nazwa wydarzenia może być myląca, zawodnicy przystąpią do rywalizacji na terenie Peru, Boliwii oraz Argentyny. O historii morderczego Dakaru, w którym wystąpi jedenastu Polaków z Rafałem Sonikiem oraz Jakubem Przygońskim na czele, można dowiedzieć się więcej z materiału przygotowanego przez Rajdowego Świeżaka.

Historia Rajdu Dakar, który gościł w blisko trzydziestu państwach zlokalizowanych na terenach trzech kontynentów jest tak bogata, że nie sposób streścić jej w kilku zdaniach. Warto jednak zauważyć, że organizacyjne początki imprezy były dosyć sztywne, a trasa rajdu przebiegała przez dłuższy fragment historii z Paryża do Dakaru. W 1979 roku kierowcy zahaczyli po drodze m.in. o terytorium Algierii, Nigeru, Mali oraz Burkina Faso. Od 1980 roku włączono do oficjalnej nomenklatury również Algier i w tej konfiguracji (Paryż-Algier-Dakar) impreza odbywała się do 1988 roku. W następnych latach nastąpiło wyraźne odejście od pierwotnej tradycji, które widoczne jest także we współczesnych edycjach.

Do 1991 roku trasa wyścigu prowadziła zawsze do Dakaru, natomiast ceremonia startu zlokalizowana była w Paryżu aż do roku 1994. W kolejnym sezonie początek imprezy zaplanowano w hiszpańskiej Grenadzie, natomiast dwa lata później już w samym Dakarze. W tradycyjnej konfiguracji Paryż-Dakar został zorganizowany po raz ostatni w 2001 roku, a rok później zawodnicy rozpoczęli swoją przygodę od francuskiego Arras. Kolejnymi miastami dostępującymi tego zaszczytu były Marsylia, Clermont-Ferrand oraz Barcelona. Ostatnią europejską siedzibą imprezy była portugalska Lizbona, a w 2009 roku imprezę przeniesiono do Ameryki Południowej.

Od tego czasu kierowcy swoje zmagania rozpoczynali m.in. w argentyńskim Buenos Aires, Mar del Plata oraz Rosario. W poprzednim roku ceremonię startu zorganizowano w paragwajskim Asuncion, natomiast w roku 2013 w peruwiańskiej Limie. W tym ostatnim mieście rywalizację rozpoczną zawodnicy również podczas 40. edycji Rajdu Dakar, którego partnerem strategicznym jest firma Motul. Do mety w Cordobie szczęśliwi kierowcy dotrą 20 stycznia.

Tagi: Rajd DakarDakar 2018ThisIsDakarOriginalByMotulMotulEpicStory

Przeczytaj również