Czym jest gaz LPG do samochodu? Podpowiadamy dlaczego warto zastanowić się nad takim paliwem

Niewątpliwie jazda na autogaz ma wiele zalet. LPG ma duży stopień czystości, co przekłada się na niemal nieograniczoną trwałość instalacji. Dodatkowo duża liczba oktanowa sprawia, że gaz jest bardziej odpory na spalanie stukowe niż benzyna. Nie bez znaczenia jest tutaj również minimalna emisja spalin, ponieważ paliwo LPG pozbawione jest siarki i niemal nie wydziela sadzy. Dodatkowo nie wytwarza osadów zanieczyszczających olej silnikowy. To wszystko bardzo mocne argumenty, obok których nie można przejść obojętnie, jeśli myślimy nad zainstalowaniem autogazu w swoim samochodzie. Najpierw jednak należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czym właściwie jest autogaz.

Lpg
Podaj dalej
diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. pixabay

Co to jest LPG?

LPG oznacza Liquid Petroleum Gas i jest produktem wydobycia i rafinacji ropy naftowej, a także wydobycia gazu ziemnego. Jest to mieszanina propanu, butanu i innych gazów. Jest łatwopalny, ale nietoksyczny. Poddany działaniu niskiego ciśnienia (2-8 barów) zamienia się w ciecz. Jest to o tyle istotne, że objętość LPG w stanie ciekłym jest około 250 razy mniejsza niż w stanie gazowym. Dzięki temu na stosunkowo małych powierzchniach można magazynować duże ilości LPG. Choć autogaz jest bezwonny, ze względów bezpieczeństwa dodawany jest do niego charakterystyczny środek nawaniający. Obecnie powszechnie stosowanymi środkami nawaniającymi są organiczne związki siarki lub ich mieszaniny. W Polsce prawie wyłącznie stosuje się tetrahydrotiofen (THT).

Warto wiedzieć, że instalacje LPG są bardzo bezpieczne i wydajne. Takie systemy są niezwykle dopracowane i muszą spełniać restrykcyjne normy homologacyjne, a nawet najmniejsze odstępstwa dyskwalifikują je z zastosowania w pojazdach. Technologia produkcji zapewnia najwyższy poziom zabezpieczeń, znacznie przewyższający te stosowane w układach benzynowych.

Autogaz pozwoli Ci jechać dłużej

W porównaniu z innymi rodzajami paliwa, tankowanie LPG zawsze pozwala przejechać więcej kilometrów za tę samą kwotę. Każdy samochód wyposażony w instalację LPG może jeździć także na innych paliwach, np. benzynie czy oleju napędowym (tak, pojazdy z silnikiem Diesla również mogą być wyposażone w instalację LPG – przede wszystkim w transporcie ciężkim), a także jeździć jako hybryda. Dzięki temu możesz dojechać znacznie dalej bez konieczności tankowania. Co więcej – zawsze masz na pokładzie drugi zbiornik paliwa, jeśli go potrzebujesz.

Instalacja LPG – to zawsze się zwraca

LPG jest znacznie tańszy od benzyny i oleju napędowego – to prosty fakt. Dzięki temu szybko zwrócą się wszelkie wydatki związane z instalacją instalacji LPG, niezależnie od tego, czy jeździmy sporadycznie, czy też często wybieramy się w długie trasy. Jeśli pokonujesz średnio 2000 kilometrów miesięcznie, Twoje oszczędności z pewnością będą widoczne gołym okiem. Koszty montażu instalacji LPG zwracają się już po przejechaniu 10 000 kilometrów, a to niewiele. Oczywiście im więcej jeździsz i im więcej paliwa spala silnik Twojego samochodu, tym więcej oszczędzasz na paliwie. Zwrot inwestycji w instalację LPG jest po prostu kwestią czasu.

Przeczytaj również