Bristol zakazuje wjazdu do centrum dla diesli. To pierwsze takie miasto w Wielkiej Brytanii

Bristol zakazuje wjazdu do centrum dla diesli. To pierwsze takie miasto w Wielkiej Brytanii

Smoky-diesel-exhaust

Podaj dalej

Zakazy wjazdu do centrum miast dla samochodów z silnikiem diesla to od pewnego momentu normalna sprawa np. w Niemczech. Teraz trend dosięgnął Wielką Brytanię. Jako pierwszy zakaz wydał Bristol.

Bristol to szóste największe miasto w Anglii, zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju. Rada miasta postanowiła, że od 2021 roku samochody z silnikami diesla nie będą mogły wjeżdżać tam do centrum.

Miasto zostanie podzielone na dwie strefy. Do pierwszej – czyli ścisłego centrum – samochody prywatne z silnikami diesla nie będą mogły wjeżdżać w godzinach 7-15, zaś pojazdy użyteczności publicznej, jak samochody dostawcze, taksówki, czy autobusy, będą musiały płacić za wjazd.

W drugiej strefie zakaz nie będzie obowiązywał samochodów prywatnych, natomiast dodatkowe opłaty i tak będą nakładane na pojazdy użyteczności publicznej. Bristol od lat zmaga się z problemami zanieczyszczenia powietrza. Z tego względu rząd na drodze sądowej nakazał władzom podniesienie jakości powietrza.

Kupujcie diesle i cieszcie się ich osiągami. Świata nie zatrujecie

Oczywiście jest to decyzja głównie polityczna. Już kilka niemieckich miast, jak Hamburg, przekonało się, że samochody z silnikami diesla nie mają żadnego wpływu na jakość powietrza. Zakaz jest tam obecny od dłuższego czasu, żadnych efektów nie ma.

Greenpeace chce całkowitego zakazu poruszania się diesli

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News