BMW potwierdziło model i4

BMW potwierdziło model i4

BMW potwierdziło model i4

Podaj dalej

BMW potwierdziło, że w 2021 roku w produkcji znajdzie się nowe auto elektryczne koncernu – i4. Rywal Tesli 3 będzie miał zasięg do 435 mil (700 km) i jak podkreśla prezes BMW Harald Krüger – na nowo zdefiniuje rynek samochodów elektrycznych.

Prezes BMW Harald Krüger: Najważniejsze czynniki, które wyróżnią i4 to fantastyczny projekt, który różni się od wszystkiego, co do tej pory widzieliśmy na drodze, oraz fakt, że jest lżejszy, a przez to bardziej dynamiczny niż reszta samochodów elektrycznych. Jesteśmy przekonani, że BMW i4 szybko zostanie liderem rynku.

Będzie to jeden z pięciu czystych samochodów elektrycznych, do których firma zobowiązała się do roku 2021. W gamie modeli niemieckiego producenta znajdą się również: i3, Mini EV, iX3 (2020) i i4 (2021). BMW opisuje i4 jako samochód z serii 4 Gran Coupe. Do 2025 roku w ofercie marki ma być 12 pojazdów czysto elektrycznych.

Samochód będzie produkowany w Monachium a jego zasięg wyniesie od 550 do 700 kilometrów na jednym ładowaniu. Czterodrzwiowe coupe ma pojawić się w sprzedaży w 2021 roku, konkurować będzie z Audi e-tron GT i Teslą Model S.

Model i4 będzie oparty na strukturze 4 GT Series, aby umożliwić mu więcej przestrzeni i bardziej sportową dynamikę jazdy niż i3. Do produkcji użyta zostanie piąta generacji elektrycznej architektury układu przeniesienia napędu, która obecnie jest rozwijana w testowym pojeździe X3.

Moc dla i4 ma pochodzić z jednego silnika elektrycznego, który znajdzie się na przedniej osi, ale będzie wysyłać moc do tylnych kół za pomocą elektrycznego wału napędowego. Inżynierowie BMW uważają, że taki układ jest bardziej pożądany dla i4, ponieważ pozwoli on na przesunięcie punktu ciężkości do przodu – tak jak w modelach BMW, które są zasilane silnikami spalinowymi. Taki zabieg znacząco ma przyczynić się do zachowania optymalnego balansu i równowagi.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News