Brak wymiany oleju może uszkodzić silnik?
Niski poziom oleju silnikowego powoduje większe skoncentrowanie produktów zużycia, takich jak sadza, czy rozpuszczone zanieczyszczenia. Zbyt niski stan tego płynu zwiększa jego temperaturę, a co za tym idzie, szybciej traci on swoje właściwości, zmniejszając przy tym ochronę silnika. Rzadkie zerkanie na poziom oleju może skutkować także uszkodzeniem silnika. Z tego powodu ogromna część kierowców, mimo iż sprawdza i wymienia płyn to zastanawia się, jak często tak właściwie powinien być on sprawdzany. W dzisiejszym artykule odpowiemy wam na to istotne pytanie.
Na początku jednak warto wiedzieć, że w nowych samochodach znajduje się wbudowany czujnik. Ma on za zadanie informować kierującego, kiedy stan oleju zbliży się do minimum. Jest to jasny sygnał, że należy zainterweniować. Co jeśli taki czujnik ulegnie uszkodzeniu lub gdy w ogóle nie mamy go w swoim pojeździe? W takim wypadku będziemy musieli skorzystać z bardziej przyziemnej metody, czyli bagnetu. Stan oleju powinien zawierać się w przedziale między wartością maksymalną, a minimalną zaznaczoną na bagnecie. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.
Co ile kilometrów dodać olej do silnika?
Samo sprawdzenie poziomu oleju jest bardzo proste i uczą się tego kursanci na prawo jazdy. Dlatego też wszyscy powinniśmy wiedzieć, że potrzebny jest nam do tego tak zwany bagnet, który znajduje się pod maską samochodu. Bagnet posiada specjalne znaczniki, oznaczają maksymalny oraz minimalny poziom oleju. To właśnie pomiędzy nimi powinien znajdować się poziom oleju, gdy zanurzymy w nim bagnet. Najlepiej, żeby olej sięgał na wysokość w przybliżeniu 3/4 odległości między tymi znacznikami. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze korzystać z tego samego oleju, który już się znajduje w naszym pojeździe.
Co jednak powinniśmy zrobić, jeśli zabraknie nam oleju na dolewkę, a nie ma go na stacji benzynowej? Jeżeli nie mamy możliwości użyć dokładnie tego samego oleju, musimy znaleźć inny olej spełniający zalecenia producenta. Użycie nieodpowiedniego oleju może się dla nas skończyć pogorszeniem pracy naszego silnika.
Zejście maksymalnego poziomu oleju do minimalnego odpowiada mniej więcej 50 godzinom pracy silnika. W związku z tym poziom oleju powinniśmy sprawdzać nie rzadziej niż co 50 godzin jazdy. Nie jest to jednak najwygodniejszy sposób wytyczania tego, kiedy należałoby sprawdzić jego stan. Ten czas możemy przeliczyć na dystans, jaki pokona nasz pojazd. W warunkach miejskich będzie to odległość do 1500 km, a na drogach szybkiego ruchu nawet ponad 3000 km. Kierowanie się jednak tymi wytycznymi może nie wystarczyć. Warto jest też brać pod uwagę wiek silnika, ponieważ im straszy on jest, tym częściej powinniśmy sprawdzać poziom oleju, nawet co kilkaset km. Pamiętajcie o tym, że sprawdzanie poziomu oleju jest bardzo istotne i zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jego ilość stanowi poważne zagrożenie dla silnika.
Jak często powinniśmy wymieniać olej silnikowy? Co w przypadku, gdy nasze auto większość czasu stoi w garażu? Kiedy chodzi o wymianę oleju, częstotliwość używania samochodu schodzi na dalszy plan. Niezależnie od tego, czy często korzystamy z naszego pojazdu, olej należy wymieniać co najmniej raz w roku. W przypadku wątpliwości, zawsze warto zerknąć do instrukcji samochodu i sprawdzić, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii. Wtedy wszystko będzie jasne.