11 samochodów, które znikają na zawsze. Nie będzie dalszej produkcji tych modeli

11 samochodów, które znikają na zawsze. Nie będzie dalszej produkcji tych modeli

bmwgt

Podaj dalej

Elektromobilność, technologie autonomiczne, SUV-y i crossovery – mówiąc krótko, idzie nowe w motoryzacji. A skoro idzie nowe, to stare umiera. Producenci kasują więc kolejne modele samochodów, które nie przynoszą im oczekiwanych dochodów ze sprzedaży lub po prostu nie wpisują się we współczesne trendy. Tym samochodom możemy już pomachać białą chusteczką.

BMW serii 3 GT

Niedawno BMW zrezygnowało z produkcji serii 6, a teraz przyszedł czas na serię 3 w odmianie Gran Turismo. Wiadomość o tym została przekazana na konferencji BMW podsumowującej rok 2018. Jaki jest powód tej kasacji? Oczywiście oszczędności, które bawarski koncern chce osiągnąć poprzez redukcję najmniej popularnych modeli. W zamian Niemcy będą rozwijać technologie elektryczne i autonomiczne. Można się spodziewać, że wkrótce poznamy jeszcze więcej modeli BMW, które wyjdą z produkcji w najbliższym czasie.

Mercedes Klasy X

Czy to dla kogoś niespodzianka? Pickup Mercedesa zadebiutował na rynku zaledwie dwa lata temu i już zapadła decyzja o zakończeniu jego produkcji. I dobrze, ponieważ jest to klasyczny przykład samochodu, w którym jedynie zmieniono znaczek i zażądano za to dodatkowych pieniędzy. Klasa X powstała we współpracy z koncernem Nissan-Renault i nie jest niczym innym, jak klonem sporo tańszego Nissana Navary.  Być może Daimler liczył na próżność kierowców, którzy zechcą dopłacić odpowiednią kwotę za logotypy z trójramienną gwiazdą, ale najwyraźniej się przeliczył.

Seat Toledo

Samochód zadebiutował w 1991 i doczekał się czterech generacji. Najnowszy model jest klonem Skody Rapid. Seat generalnie nie ma lekko, bo produkuje bliźniacze konstrukcje do Volkswagena i Skody i cieszy się najmniejszą popularnością z całej trójki. Przykładem na to jest również zapowiadane wycofanie ze sprzedaży modelu Mii, który jest kopią VW up! i Skody Citigo. Ale ostatnio pojawiły się doniesienia, że Mii będzie jeszcze produkowany, jednak tylko w odmianie elektrycznej. Toledo nie miało tyle szczęścia.

Volkswagen Beetle

Współczesna interpretacja popularnego „Garbusa” wyzionęła ducha w lipcu tego roku, gdy ostatni egzemplarz opuszczał fabrykę w meksykańskiej Puebli. Pisałem już szerzej na ten temat, więc nie będę się powtarzał, ale dodam tylko, że z całej tej listy to właśnie Beetle’a jest mi najbardziej szkoda. No, może jeszcze trochę szkoda poniższego modelu…

Audi TT

Ludzie zbierali szczęki z podłogi, gdy zadebiutowała w 1998 r. Może jej właściwości jezdne nie były najlepsze, szczególnie w modelach z początków produkcji, ale „tetetka”  skutecznie nadrabiała te braki atrakcyjnym wyglądem. Dzisiaj jednak zainteresowanie tego typu samochodami nie jest zbyt duże i obrazują to kiepskie wyniki sprzedaży. Z tego powodu koncern z Ingolstadt nie planuje następcy modelu TT.

Strony:

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News