WRC: Hyundai rezygnuje z Sebastiena Loeba. Do Szwecji pojedzie rezerwowy

Fabryczny zespół Hyundaia poinformował o zmianie składu załóg na drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Szwecji (13-16 lutego). Do Karlstad nie pojadą Sebastien Loeb i Daniel Elena.

WRC: Hyundai rezygnuje z Sebastiena Loeba. Do Szwecji pojedzie rezerwowy
Podaj dalej

Dziewięciokrotni mistrzowie świata nie popisali się podczas inauguracji sezonu w Rajdzie Monte Carlo, gdzie zajęli dopiero 6. miejsce. Francuzi na ostatnim etapie zaliczyli wyjazd poza drogę, na którą udało się powrócić tylko dzięki kibicom (zobacz poniżej).

Choć Hyundai objął prowadzenie w punktacji producentów, to słabszy niż oczekiwano wynik Loeba, spowodował, że zapas nad Toyotą to tylko 2 punkty. Zespół z Alzenau nie komunikuje oficjalnie tego jako kary dla rekordzistów WRC, ale owa zmiana jest wyraźnym następstwem osiągów Alzatczyka na starcie sezonu. Warto przypomnieć, że Seb Loeb jest pierwszym kierowcą spoza Skandynawii, który wygrał Rajd Szwecji, ale od tamtego sukcesu minęło już blisko 16 lat.

Hyundaia i20 Coupe WRC w Rally Sweden otrzymają Craig Breen i Paul Nagle. Irlandczyk właśnie w Szwecji osiągnął swój najlepszy wynik w karierze, gdy w 2018 r. Citroenem C3 WRC wywalczył drugą lokatę (wówczas w duecie ze Scottem Martinem). Ponadto zdobywca dwóch podiów w mistrzostwach świata powinien posiadać preferncyjną, dalszą pozycję na liście startowej, co może ułatwić zdobycie dużych punktów dla koreańskiego producenta.

Andrea Adamo: Podjęliśmy decyzję, aby dołączyć Craiga Breena obok Thierry’ego [Neuville’a] i Otta [Tanaka] do naszego składu na Rajd Szwecji, aby uzyskać najbardziej konkurencyjny pakiet na tę imprezę z najlepszą możliwą opcją pozycji na drodze. Zdecydowaliśmy się na Craiga w oparciu o jego prędkość w Szwecji 2018, kiedy był drugi i potencjał, który zaprezentował w ubiegłym sezonie w naszym i20 Coupe WRC.

Nie jest jednak jasne czy pierwotna trasa Rajdu Szwecji zostanie zachowana. W okolicach Karlstad brakuje śniegu, a temperatury utrzymują się na plusie. Progonzy nie zapowiadają zmiany sytuacji. W obliczu tego Hyundai odwołał zaplanowane testy w Szwecji, podobnie jak Toyota. Jeśli śnieg w końcu się pojawi, testy planowane są w dniach 5-7 lutego w pobliżu tras rajdu.

Sebastian Loeb posiada kontrakt na 6 rund WRC 2020. W pozostałych imprezach miał jechać Dani Sordo. Ostateczne decyzje o składach zespół podejmuje jednak na bieżąco.

Rajd Monte Carlo 2020: Thierry Neuville i Hyundai po raz pierwszy w historii wygrywają otwarcie sezonu!

Przeczytaj również