Rajd Monte Carlo 2020: Thierry Neuville i Hyundai po raz pierwszy w historii wygrywają otwarcie sezonu!

Rajd Monte Carlo 2020: Thierry Neuville i Hyundai po raz pierwszy w historii wygrywają otwarcie sezonu!

119 interakcji

Podaj dalej

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul w 111 starcie w mistrzostwach świata po raz pierwszy wygrali Rajd Monte Carlo. Pierwsi od 96 lat Belgowie na najwyższym stopniu podium, podobnie jak Hyundai, jeszcze nigdy nie zainaugurowali sezonu WRC zwycięstwem.

Załoga i20 Coupe WRC z nr 11 popisała się najlepszymi czasami na 9 z 16 odcinków specjalnych. Niedzielę zakończyli kompletem oesowych zwycięstw, dwukrotnie wygrywając próbę z przejazdem przez słynną Przełęcz Turyńską (Col de Turini) oraz odcinek z legendarnymi serpentynami na Col De Braus, który w powtórce stanowił Power Stage.

Thierry Neuville: W ostatnich dniach mieliśmy nieprawdopodobne wyczucie i byliśmy w stanie odrobić czas. Goniliśmy trochę za tym zwycięstwem, ale udowodniliśmy swoje możliwości w ten weekend i to wspaniały sposób na rozpoczęcie sezonu.

Pozostałe miejsca na podium obsadzili nowi kierowcy Toyoty. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia rozminęli się ze zwycięstwem o 12,6 sekundy, które zapewniłoby im miano samodzielnych rekordzistów najstarszego rajdu świata (Francuzi mają 7 zwycięstw, tyle samo co Sebastien Loeb i Daniel Elena). Kierowca z Gap (bazy Rajdu Monte Carlo) po raz pierwszy od 2013 r. nie zaczął sezonu od prowadzenia w punktacji kierowców. Na Power Stage uzyskał identyczny czas jak triumfator.

Sebastien Ogier: Myślę, że możemy być zadowoleni ze startu tego sezonu. Dobrze jest zacząć od podium, w nowym zespole nigdy nie jest łatwo. Jeszcze coś do wykrzesania z potencjału samochodu, ale naprawdę podobało mi się!

Po trzecią lokatę sięgnęli Elfyn Evans i Scott Martin, którzy przez 8 odcinków specjalnych byli liderami. Brytyjczycy jeszcze nigdy nie rozpoczęli roku od podium w klasyfikacji generalnej, choć w Monte Carlo 2016 świętowali już triumf w kategorii WRC 2. Załoga Yarisa WRC wygrała na otwarcie sezonu tyle samo odcinków, co ich utytułowani koledzy, do których zabrakło im ostatecznie 1,7 sekundy.

Esapekka Lappi i Janne Ferm po koszmarnym początku związanym z przegrzewającym się silnikiem, zdołali ukończyć zmagania na czwartej lokacie w klasyfikacji generalnej. Duet Forda Fiesty WRC zachwycił kibiców na pierwszym przejeździe przez Col de Turini i ostatecznie dojechali z minutą zapasu nad debiutantami w samochodzie WRC na poziomie mistrzostw świata – Kalle Rovanperą i Jonne Haltunenem (Toyota).

Zespół Hyundaia zawiedli Sebastien Loeb i Daniel Elena. Współrekordziści imprezy po przygodzie na OS14 (znad skarpy musieli wypychać go kibice) ostatecznie zajęli 6. miejsce, ale zapewnili koreańskiej marce objęcie prowadzenia w cyklu. Kolejny z debiutantów w WRC, Takamoto Katsuta nie zachwycił tempem w Yarisie WRC, ale Japończyk pilotowany przez Daniela Barritta zdołał dojechać siódmy przed Teemu Suninenem i Jarmo Lehtinenem (Ford), obciążonych karą czasową za nie ukończenie już pierwszego odcinka. Finowie powetowali sobie niepowodzenia zdobyciem 3 punktów na Power Stage.

Czołową dziesiątkę skompletowały najszybsze załogi w samochodach R5, obie w Citroenach C3. Dziewiąci byli zwycięzcy WRC 3 – Eric Camilli i Francois-Xavier Buresi, którzy pokonali najlepszych w WRC 2 – Mads Ostberga (zdobywca 18 podiów WRC, w tym 1 zwycięstwa) i Torsteina Eriksena.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Szwecji planowany w dniach 13-16 lutego 2020 r. Organizatorzy zmagają się jednak z brakiem śnieżnych warunków, a prognozy pogody wcale nie zapowiadają zmiany tej sytuacji. Będzie to pierwsza okazja do zdobycia punktów przez aktualnych mistrzów świata, Otta Tanaka i Martina Jarveoji, którzy odpadli z Rajdu Monte Carlo już na czwartym odcinku specjalnym po spektakularnym dachowaniu przy ponad 180 km./godz.

Rajd Monte Carlo 2020 – wyniki końcowe (czołówka)

1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
3:10:57.6
2. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia
Toyota Yaris WRC tyre
+12.6
+12.6
3. Elfyn Evans/Scott Martin
Toyota Yaris WRC tyre
+14.3
+1.7
4. Esapekka Lappi/ Janne Ferm
Ford Fiesta WRC tyre
+3:09.0
+2:54.7
5. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen
Toyota Yaris WRC tyre
+4:17.2
+1:08.2
6. Sébastien Loeb/Daniel Elena
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+5:04.7
+47.5
7. Takamoto Katsuta/Daniel Barritt
Toyota Yaris WRC tyre
+11:27.9
+6:23.2
8. Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen
Ford Fiesta WRC tyre  [Rally2]
+13:30.4
+2:02.5
9. Eric Camilli/François-Xavier Buresi
Citroën C3 R5 tyre
+13:42.2
+11.8
10. Mads Østberg/Torstein Eriksen
Citroën C3 R5 tyre
+14:21.8
+39.6

Rajd Monte Carlo 2020 – Power Stage

WRC 2020 – punktacja kierowców po 1. rundzie

1 flag Thierry Neuville 30
2 flag Sébastien Ogier 22
3 flag Elfyn Evans 17
4 flag Esapekka Lappi 13
5 flag Kalle Rovanperä
10

WRC 2020 – punktacja producentów po 1. rundzie

1 tyre Hyundai Shell Mobis World Rally Team 35
2 tyre Toyota Gazoo Racing World Rally Team 33
3 tyre M-Sport Ford World Rally Team 20

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News