WRC #7: Rajd Polski U24, tajne testy Ogiera w Citroenie przed weekendem DTM

Ostatni weekend nie obfitował w aż tak wiele imprez jak poprzedni, ale przyniósł niezwykle ważne rozstrzygnięcia. Po pasjonującym pojedynku w Rajdzie Polski poznaliśmy rajdowego mistrza Polski 2018. Ostatni tydzień przyniósł też kilka ważnych deklaracji w świecie WRC. Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia, czyli Wyczerpujący Raport Całotygodniowy.

Łukjaniuk i Grzyb świętowali w Mikołajkach

Nikołaj Griazin i Jarosław Fiedorow (Skoda Fabia R5) wygrali 75. PZM Rajd Polski. Rosjanie z łotewskimi licencjami wygrali drugą w życiu rundę Rajdowych Mistrzostw Europy i objęli prowadzenie w punktacji ERC Junior U28. Drugą lokatę ze stratą 8,3 sekundy zajęli Jari Huttunen i Antti Linnaketo (Hyundai i20 R5), którzy bez 10 sekund kary za spóźnienie na PKC (wymieniali część na dojazdówce) wygraliby w Mikołajkach. Najniższy stopień podium wywalczyli nowi wiceliderzy ERC Junior U28, Chris Ingram i Ross Whittock (Skoda Fabia R5), przez co średnia wieku na podium wyniosła 22,7 lat.

W klasyfikacji generalnej ERC pewny mistrzostwa Europy jest już Aleksiej Łukjaniuk (150), który odpadł na trzecim odcinku specjalnym, ale świętował tytuł w parku serwisowym. Drugiego Bruno Magalhaesa (115) po kończącym sezon Rajdzie Lipawy może jeszcze wyprzedzić Nikołaj Griazin (90) i wywalczyć wicemistrzostwo Europy.

Za Fabianem Kreimem i Frankiem Christianem (Skoda Fabia R5) piąte miejsce wywalczyli debiutanci w mistrzostwach Europy, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5). Załoga Skoda Polska Motorsport wygrała drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z rzędu i wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Podium ostatniej rundy RSMP skompletowali Łukasz Habaj i z Danielem Dymurskim oraz Grzegorz Grzyb z Jakubem Wróblem (obaj Skoda Fabia R5).

Grzyb po raz drugi w karierze został mistrzem Polski, wyprzedzając o 1 punkt Marczyka i Gospodarczyka oraz o 5 punktów Jakuba Brzezińskiego i Kamila Kozdronia. Zdecydowani liderzy punktacji przed Rajdem Polski, Brzeziński i Kozdroń roztrwonili przewagę po uszkodzeniu felgi i piasty na pierwszym etapie. Podczas drugiego etapu ostatnią szansą na obronienie prowadzenia było wygranie dodatkowo punktowanego Power Stage, ale w połowie OS15 Baranowo 2 w Fieście R5 z Rallytechnology uszkodzeniu uległo wspomaganie kierownicy.

Rast podgonił liderów DTM, Ogier na Red Bull Ringu

Rene Rast (Audi RS5 DTM) ponownie wygrał oba wyścigi DTM, tym razem podczas rundy na Red Bull Ringu. Ostatni raz 4 sprinty z rzędu padły łupem Nicoli Lariniego 25 lat temu. W pierszym wyścigu Audi obstawiło całe podium dzięki Mike Rockenfellerowi oraz Nico Mullerowi. Dwunastą lokatę wywalczył pięciokrotny mistrz WRC, Sebastien Ogier.

DTM Spielberg 2018, race 2

What a weekend in Spielberg! Our 100th victory in the DTM – well done to René Rast and Nico Mueller!

Publiée par Audi Sport sur Dimanche 23 septembre 2018

W drugim wyścigu za Rastem (dając 100 zwycięstwo Audi w DTM) finiszował Muller, a najniższy stopień podium wywalczył Gary Paffett – najszybszy z obozu Mercedesa, który jest już pewny mistrzostwa wśród zespołów. Ogier tym razem zamknął stawkę.

Przed finałem sezonu na Hockenheim, w punktacji DTM prowadzi Paul Di Resta (229) przed Garym Paffettem (225). Po 4 zwycięstwach szanse na obronę tytułu zachował Rene Rast (199).

Janosz wygrywa i powiększa prowadzenie

Liderzy Lamborghini Super Trofeo Asia, Artur Janosz i Andrea Amici zdobyli punkty za trzecie i pierwsze miejsce w wyścigach rundy na Shanghai International Circuit. Triumf pozwolił polsko-włoskiemu duetowi na powiększenie przewagi w kategorii Pro do 24 punktów nad kolegami z teamu FFF, Jackiem Bartholomewem i Jamesem Pullem.

Loeb znów jeździł potworem z Pikes Peak

Simonge Faggioli (Norma M20FC) wygrał reaktywowany po 46 latach wyścig górski Montée des Légendes. Włoch pokonał mistrza Francji, Sebastiena Petita w bliźniaczym prototypie. Podium skompletował Diego Degasperi. Atrakcją imprezy była kategoria Legendes, którą wygrał 9-krotny mistrz WRC, Sebastien Loeb (Peugeot 208 T16 Pikes Peak). Na starcie stanęli m.in. Romain Dumas (Porsche 911 GT3 RS), Romain Grosjean (Lancia Delta S4 grupy B) czy Ari Vatanen (BMW M3).

McRae nie pobił rekordu

Brat rajdowego mistrza świata z 1995 r. (Colina McRae), Alister McRae jako pierwszy obcokrajowiec wygrał 30. edycję Ashley Forest Rallysprint – prestiżową imprezą w Nowej Zelandii. W finale imprezy, na 1,7-kilometrowej trasie na Wyspie Południowej, kierowca 760-konnego Subaru Impreza WRC S4 zdobył się na czas 55,35 sekundy. Do ubiegłorocznego rekordu Sloana Coxa zabrakło 0,45 sek. Faworyt imprezy, Hayden Paddon (najlepszy czas 55,0 sek.) odpadł po awarii 680-konnego silnika Hyundaia i20 AP4++.

Basz odwiedził mistrzostwa świata

Wspierany przez Olimp Sport Nutrition, Karol Basz (Kosmic Racing) po blisko rocznej przerwie wsiadł do wyczynowego gokarta i zajął 7. miejsce w kategorii OK podczas Kartingowych Mistrzostw Świata CIK-FIA w szwedzkim Kristianstad. Tytuł trafił w ręce 19-letniego Włocha, Lorenzo Travisanutto (Kart Republic). Do finału nie dostali się Kacper Szczurek (67.) i Kamil Donicz (85.).

W OK Junior mistrzostwo świata zdobył Francuz, Victor Bernier. Mimo 10. miejsca w kwalifikacjach, Tymoteusz Kucharczyk uplasował się na 45. lokacie. Do finału nie awansowali też Marcel Kuc (85.), Jerzy Spinkiewicz (97.) i Oliwier Pyłka (107.).

Kartingowe Mistrzostwa Polski po pierwszej serii

Na Kartodromie Bydgoszcz rozegrano pierwszą z dwóch serii Kartingowych Mistrzostw Polski. W najliczniejszej kategorii Junior OK najwięcej punktów zdobył Karol Pasiewicz (122) przed Adamem Szydłowskim (120) i Wiaczesławem Putjatinem (116). Szydłowski pojechał także w kat. Senior OK, gdzie zdobył komplet 4 zwycięstw w wyścigach (150 pkt) i prowadzi przed Mateuszem Kasprzykiem (112) i Kacprem Nadolskim (98).

Podobnie jak w Junior OK i Senior OK, liderem jest kierowca z Łodzi, Mateusz Szuliński (komplet zwycięstw, 150 pkt). W czołowej trójce znajdują się Jakub Kolasa (112) i Tomasz Wilczyński (96). W ROK Shifter perfekcyjny weekend zaliczył Lukas Korbela (150), a za nim sklasyfikowano Wiktora Welezinskiego (120) i Filipa Wójcika (104). KMP zostaną rozstrzygnięte w najbliższy weekend na Torze Słomczyn.

Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w pierwszej serii Kartingowych Mistrzostw Polski Młodzików. W Baby Rok najlepszy był Rafał Paprota przed Kacprem Turoboyskim i Franciszkiem Liszką. Piotr Protasiewicz, Maciej Gładysz i Jan Przyrowski znajdują się na podium Mini Rok. W Micro Max pierwszą trójkę utworzyli Gustaw Wiśniewski, Bartosz Grzywacz i Maksymilian Obst. Czołówkę kategorii Mini Max tworzą Karol Czepiel, Bartosz Marciniak i Patryk Donica.

Solberg potwierdzony w WRC 2

VW Motorsport podał swój pełny skład na światowy debiut Volkswagena Polo GTI R5 podczas Rajdu Katalonii. Obok Erica Camilliego, samochód w kategorii WRC 2 poprowadzi mistrz świata z 2003 r., Petter Solberg. Dla Norwega startującego w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata ma to być tylko jednorazowy występ w WRC od czasu zakończenia kariery w 2012 r.

Ogier testował Citroena C3 WRC

Jak podał na Twitterze profil World Rally Fan’s, w miniony czwartek Sebastien Ogier testował na francuskich asfaltach Citroena C3 WRC. Nie udało się do końca utajnić tego wydarzenia. Mistrz świata jest typowany do powrotu do Citroen Racing od 2019 r.

Dzień wcześniej, na tej samym odcinku drogi Sebastien Loeb pomagał na testach Olivera Solberga. Syn rajdowego mistrza świata z 2003 r. zakończył jazdy na dachu Peugeota 208 R2.

Kris Meeke może wrócić w Toyocie

Szef Toyota Gazoo Racing World Rally Team, Tommi Makinen potwierdził, że rozważa zatrudnienie na sezon 2019 Krisa Meeke’a. Brytyjczyk wyrzucony z Citroen Racing mógłby zająć miejsce Esapekki Lappiego, którego managment pracuje nad transferem do Citroena.