WRC #20: M-Sport jedzie bez Malcolma. Kandydat bez prawka. WTCR przejmuje mistrza WRX

Tydzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia nie zawiódł fanów motorsportu, przynosząc wiele ciekawych wydarzeń. Te najważniejsze podsumowaliśmy w Wyczerpującym Raporcie Całotygodniowym (WRC).

WRC #20: M-Sport jedzie bez Malcolma. Kandydat bez prawka. WTCR przejmuje mistrza WRX
Podaj dalej

Obsada WRC 2019 bez tajemnic

Po piątkowym zamknięciu listy zgłoszeń do Rajdowych Mistrzostw Świata 2019, FIA opublikowała wykaz zarejestrowanych producentów. W WRC utrzymano 4 teamy (Citroen, Hyundai, M-Sport Ford i Toyota). Inauguracja mistrzostw towarzyszących WRC 2 Pro rozpocznie się z ekipami Citroena i M-Sportu (w dalszej części sezonu oczekiwana jest m.in. Skoda).

 

M-Sport jako ostatni potwierdził swoje zaangażowanie na sezon 2019. Zespół z Dovenby rozpocznie sezon z trzema Fordami Fiesta WRC, ale na wszystkie rundy potwierdzeni są tylko Teemu Suninen i Elfyn Evans. Debiutujący w samochodzie WRC, Pontus Tidemand ma potwierdzone tylko Rajd Monte Carlo i Rajd Szwecji, ale jego program może zostać rozszerzony, jeżeli znajdzie wsparcie sponsorskie na dalszą część sezonu.

Składy teamów WRC na sezon 2019

Producent Załoga
Kierowca Pilot
Citroën Finland Esapekka Lappi Finland Janne Ferm
France Sébastien Ogier France Julien Ingrassia
M-Sport
Ford
United Kingdom Elfyn Evans United Kingdom Scott Martin
Finland Teemu Suninen Finland Marko Salminen
Sweden Pontus Tidemand Sweden Emil Axelsson
Hyundai France Sébastien Loeb Monaco Daniel Elena
Norway Andreas Mikkelsen Norway Anders Jæger-Synnevaag
Belgium Thierry Neuville Belgium Nicolas Gilsoul
Spain Dani Sordo Spain Carlos del Barrio
Toyota Finland Jari-Matti Latvala Finland Miikka Anttila
United Kingdom Kris Meeke United Kingdom Sebastian Marshall
Estonia Ott Tänak Estonia Martin Järveoja

Malcolm powierza zespół Millenerowi

Od sezonu 2019 szefem M-Sport Ford World Rally Team w Rajdowych Mistrzostwach Świata nie będzie Malcolm Wilson. Założyciel firmy przekazuje swoje obowiązki Richardowi Millenerowi. Nie podróżując na wszystkie rundy WRC, Wilson będzie mógł skupić się na biznesowych aspektach funkcjonowania M-Sportu.

WRC: Malcolm Wilson zrezygnował z roli szefa zespołu M-Sport Ford WRT

World RX po 40-tce

Dwukrotny mistrz DTM, Timo Scheider poinformował, że podobnie jak w 2017 r. zaliczy pełny sezon Rallycrossowych Mistrzóstw Świata 2019. 40-latek otrzyma supercara na bazie SEAT-a Ibiza z Munnich Motorsport. Właściciel teamu, Rene Munnich także planuje pojawić się na starcie w wybranych rundach Worldx RX.

Subaru postawi na kierowcę bez prawa jazdy?

Były mistrz Polski w kartingu, Kuba Greguła testował Subaru Imprezę WRX STi na Torze Kielce na zaproszenie Subaru Poland Rally Team. Sugeruje się, że 17-latek zastąpi Marcina Słobodziana w roli kierowcy krakowskiego zespołu. Zawodnik nie posiadający jeszcze prawa jazdy planuje w nadchodzącym sezonie głównie występy w Czechach lub na Słowacji, gdzie mógłby rywalizować bez wspomnianego dokumentu.

Kuba Greguła testował z Subaru Poland Rally Team. Szykują się zmiany w krakowskim zespole?

Paragwaj chce Rajdu Dakar 2020

Etienne Lavigne reprezentował ASO (organizator Rajdu Dakar) w rozmowach z Paragwajem na temat powrotu do najsłynniejszego maratonu terenowego świata. W Asuncion rozmawiano o możliwości ugoszczenia trzech etapów Dakar Rally 2020. Do tej pory tylko raz, w 2017 r. Rajd Dakar przejeżdżał przez terytorium Paragwaju.

Kristoffersson przechodzi z World RX do WTCR

Po dwukrotnym zdobyciu mistrzostwa świata w rallycrossie, Johan Kristoffersson postanowił pozostać w rodzinie Volkswagena i przenosi się do Pucharu Świata Samochodów Turystycznych (WTCR). Wyścigową bronią Szweda będzie Volkswagen Golf GTI TCR z półfabrycznego Sebastien Loeb Racing.

WTCR: Dominator World RX przejedzie sezon 2019 fabrycznym Golfem zespołu Loeba

Yaris WRC dla Katsuty

Junior fabrycznego zespołu Toyoty w WRC, Takamoto Katsuta zaliczy w 2019 r. dwa rajdy za kierownicą Toyoty Yaris WRC. Japończyk otrzyma szansę poprowadzenia samochodu w dwóch rundach mistrzostw Finlandii.

Oprócz tego wraz z powracającym na prawy fotel Danielem Barrittem zaliczą 13 z 14 rund WRC 2 w Fordzie Fiesta R5 z Tommi Makinen Racing. Katsuta nie pojawi się tylko w kończącym sezon Rajdzie Australii.

Katsuta zaliczy 2 rajdy Yarisem WRC. Pilot Evansa w Toyocie

Przeczytaj również