Włosi będą musieli przewozić dzieci w fotelikach z alarmem

Włosi będą musieli przewozić dzieci w fotelikach z alarmem

Podaj dalej

We Włoszech każdy dziecięcy fotelik samochodowy będzie musiał być wyposażony w alarm zapobiegający pozostawieniu przypiętego w nim dziecka. Przepisy w tej sprawie uchwalił parlament.

Nowe regulacje, dotyczące fotelików dla dzieci w wielu do 4 lat obowiązywać będą od 1 lipca przyszłego roku. To wtedy najczęściej dochodzi do takich zdarzeń, kończących się niekiedy śmiercią dzieci z przegrzania, gdy na wiele godzin są pozostawione w samochodzie.

Alarm będzie włączał się w aucie, gdy po zgaszeniu silnika nie zostaną odpięte pasy bezpieczeństwa na miejscu, gdzie siedzi dziecko. Po tym, gdy uchwalono ustawę, teraz ministerstwo infrastruktury i transportu musi w ciągu 60 dni wydać dekret, który wyznaczy kryteria techniczne wymaganego systemu ostrzegania. Od 1 lipca 2019 roku foteliki bez takich urządzeń będą uznawane za niezgodne z przepisami, a kara za ich brak będzie wynosić od 81 do 326 euro

Rodzicom wyjaśniono, że ustawa nie nakłada obowiązku zamiany obecnie używanych fotelików na nowe. Konieczne będzie tylko zainstalowanie alarmu, którego cena ma wahać się od 150 do 350 euro.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News