Volkswagen zamknie rajdowy program Skody w WRC. Marka idzie w elektryki

Volkswagen zamknie rajdowy program Skody w WRC. Marka idzie w elektryki

91 interakcji
58864979_2126774667400546_1457609310673567744_o

Podaj dalej

Presja Volkswagena na wykreowanie wizerunku pioniera nowoczesnych samochodów elektrycznych, może już w przyszłym roku mieć poważne oddziaływanie na pozostałe marki koncernu.

Sugeruje się, że po obecnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata, centrala w Wolfsburgu nie przeznaczy nowych środków na fabryczny program Skody. Czeska marka rywalizuje obecnie w kategorii WRC 2 Pro, choć już w tym roku starty załogi Kaller Rovanpera/Jonne Halttunen są współfinansowane przez zewnętrznych sponsorów. Budowa samochodu WRC nowej generacji jest wykluczona (ale możliwa w kontekście samego VW).

fot. Alejandro Arovich

W rajdach tylko jedną nogą

Fabryce w Mladej Boleslavii prawdopodobnie zostało zlecone przygotowanie wyczynowego elektryka do wyścigów samochodów turystycznych. W ETCR na pewno będzie rywalizować Cupra – również marka koncernu VW.

Michal Hrabanek, szef Skoda Motorsport: Grupa Volkswagena stoi w obliczu przemiany technologicznej i jest w trakcie elektrycznej ofensywy. Nie możemy i nie unikniemy naszego zaangażowania w sporty motorowe. Przyszłość w ETCR może być z pewnością polem aktywności Skody.

Zamknięcie sportowego programu, nie będzie oznaczać jednak końca obecności Skody w rajdach. Fabia R5 nadal będzie produkowana i rozwijana dla zespołów klienckich jak np. Skoda Polska Motorsport.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Rovanpera bez pracy?

Wycofanie się Skody może oznaczać, że bez fabrycznego kontraktu pozostanie uznawany za największy rajdowy talent, Kalle Rovanpera. O 18-latka raczej nie będą zabiegać jeszcze czołowe ekipy fabryczne z samochodami WRC.

Fin ostatnio nie ma dobrej reputacji po serii występów z ciągłymi wypadkami za kierownicą Fabii R5. Zatrudnienie Kallego wykluczył prowadzący M-Sport Ford World Rally Team, Richard Millener. Plotki łączą go z zespołem Toyoty, prowadzonym przez Tommiego Makinena.

Skoda Motorsport nie będzie blokować transferu Kalle Rovanpery do WRC

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News