To BMW E30 Cabrio jest niezwykle szybkie. Wszystko dzięki elektrycznemu napędowi od Tesli

To BMW E30 Cabrio jest niezwykle szybkie. Wszystko dzięki elektrycznemu napędowi od Tesli

Podaj dalej

Obecnie dobrze utrzymane BMW Serii 3 E30 to nie lada gratka. Wielu entuzjastów na całym świecie wybrało te maszyny z lat 80. do budowania projektów, wyścigów i dominacji jazdy bokiem. Co wyróżnia to BMW 325i Cabrio z 1992 roku? Ma moc prosto od Tesli. 

John Volk, wieloletni konstruktor samochodów, wyposażył kiedyś cabrio w silnik LS V8. Wywołało to niemałą burzę wśród purystów BMW, jednak napędzany motorem General Motors samochód był niezwykle szybki. 

Szukając swojego kolejnego projektu John zainteresował się przyszłością motoryzacji i zaczął zagłębiać się w świat pojazdów elektrycznych. Odrzucił więc jednostkę V8 i sięgnął po układ napędowy z Tesli Model S P85. Dopasowanie całego sprzętu do miejsc, gdzie nigdy nie miał pojawić się silnik elektryczny, było czymś nadzwyczajnym. Wszystkie prace wykonał jednak w swoim garażu. 

Volk zaadaptował dwa kompletne akumulatory litowo-jonowe o napięciu 400 V z Chevroleta Volta, które można ładować za pomocą standardowych ładowarek prądu przemiennego. 

Właściciel beemki twierdzi, że pakiet akumulatorów o mocy 32 kWh jest w stanie zapewnić około 160 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Do silnika dołączony jest mechanizm różnicowy Quaife ATB, który przesyła energię elektryczną na 17-calowe koła. 

Chcąc zachować jak najbardziej oryginalny wygląd wnętrza E30, Volk poprosił ekspertów z firmy Ninestitch NYC, aby ci ponownie wytapicerowali samochód materiałem o nazwie „M-Rain”. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News