Ten SUV rozpocznie zupełnie nową erę dla japońskiego producenta. Dotrze do Polski już w 2025 r.

Ten nowy SUV ma zapoczątkować zupełnie nową erę dla japońskiego producenta. Będzie pierwszym, który otrzyma elektryczny układ napędowy i powinien trafić do sprzedaży – także w Europie – już w 2025 roku. Co ciekawe, będzie produkowany w Indiach przez spółkę joint venture Maruti-Suzuki, co sugeruje, że jego ceny nie powinny być szczególnie wygórowane. 

suv-suzuki-evx-concept
Podaj dalej

SUV na ogromną skalę 

suv-suzuki-evx-concept
fot. Suzuki

Suzuki jest jednym z niewielu producentów, którzy wciąż nie mają w swojej ofercie czysto elektrycznego samochodu. Wszystko ma się jednak zmienić. Już w przyszłym roku zupełnie nowy SUV ma pozwolić milionom ludzi n posmakowanie elektromobilności na własnej skórze. 

Mały SUV o roboczej nazwie EVX został przedstawiony szerszej publiczności podczas wydarzenia w Indiach jeszcze w 2023 roku. Ma być flagowym modelem marki. A o jego wadze niech znaczy przepustowość fabryki, która ma produkować ich aż 1 milion rocznie. Samochody trafią na wiele rynków na całym świecie. 

Jak donosi lokalna gazeta The Hindu Businessline, prezydent Maruti-Suzuki, Chandra Bhargava powiedział, że ten elektryczny, kompaktowy SUV trafi na sprzedaż nie tylko w Indiach. Ma być dostępny także w Azji Południowo-Wschodniej, Japonii, czy Europie. Oznacza to, że gdy tylko samochód trafi do produkcji w Indiach, od razu uruchomi sprzedaż w kraju, ale i na wybranych rynkach na całym świecie. 

suv-suzuki-evx-concept
fot. Suzuki

Elektryczny zasięg 500 kilometrów 

Aby zaspokoić potrzeby klientów na całym świecie, indyjska firma, z której Suzuki posiada 58%, jest w trakcie budowy nowej fabryki. Dzięki zainwestowanym ponad 350 milionom euro będzie w stanie produkować od 750 tysięcy do 1 miliona egzemplarzy rocznie. To naprawdę imponujący wynik. 

SUV Suzuki o roboczej nazwie EVX ma otrzymać zupełnie nową platformę. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Ma mieć około 4,3 metrów długości, 1,8 m szerokości i 1,6 m wysokości. Baterie powinny mieć około 60 kWh pojemności. Dzięki temu na jednym ładowaniu SUV powinien być w stanie przejechać około 550 kilometrów. 

Nie znamy dalszych szczegółów nowego samochodu, ale istnieje duża szansa, że SUV otrzyma napęd na wszystkie cztery koła. W przypadku aut elektrycznych to dużo łatwiejsze rozwiązanie, gdy jeden z dwóch silników napędza tylko jedną oś. Co ważne, EVX ma być pierwszym z zupełnie nowej rodziny modeli Maruti-Suzuki. 

suv-suzuki-evx-concept
fot. Suzuki

Przeczytaj również