Temperatura wody ma znaczenie! Dlaczego warto korzystać z urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem?

Dzięki myciu z użyciem gorącej wody oraz przy pomocy środków czyszczących Kärcher, skraca się czas mycia o 70%. Urządzenia z podgrzewaniem wody doskonale sprawdzą się w branży samochodowej, ponieważ z ich pomocą z łatwością usuniemy skutecznie wszelkie tłuste zabrudzenia.

Temperatura wody ma znaczenie! Dlaczego warto korzystać z urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem?
Podaj dalej

Podstawową zaletą stosowania urządzeń wysokociśnieniowych firmy Kärcher jest maksymalne skracanie czasu potrzebnego do wykonania prac czyszczących, nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych metod. W efekcie wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące zużywają nawet 9 razy mniej wody niż to jest konieczne przy tradycyjnych metodach czyszczenia, minimalizując problemy z zagospodarowaniem zużytej i brudnej wody.

Karcher Easy!Force HDR mycie samochodu

Łagodne dla wrażliwych powierzchni

Urządzenia z podgrzewaniem wody idealnie nadają się do najbardziej wymagających zadań, gdzie działania mechaniczne i środki czyszczące są niewystarczające. Korzystając z funkcji pary wytwarzanej w urządzeniach wysokociśnieniowych w temperaturze do 155° C, nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia można delikatnie usunąć bez konieczności stosowania środków czyszczących i dysz rotacyjnych, które charakteryzują się największą siłą działania mechanicznego. Ta procedura jest szczególnie odpowiednia dla czyszczenia powierzchni wrażliwych, gdzie pełny efekt czyszczenia można osiągnąć się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym,  mniejszym wydatku wody i zastosowaniu dysz trójstopniowej czy parowej. Ponadto, tryb parowy jest przyjazny dla środowiska podczas usuwania powłok bitumicznych, farb, porostów czy glonów ponieważ mniejsze zużycie wody oznacza mniej ścieków do odprowadzenia. Ponadto warto pamiętać, iż użycie gorącej pary pozwala wyeliminować do 99% bakterii i zarazków.

myjka_cisnieniowa-karcher

Zalety wysokiej temperatury wody

Energia cieplna odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu procesu czyszczenia i poprawia jego skuteczność. Oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które składają się na sukces procesu czyszczenia zgodnie z cyklem Sinner (model wymyślony przez dr Sinner do opisania procesów czyszczenia). Każdy wie z doświadczenia, że ​​ciepło lub ciepła woda jest ważne, na przykład, gdy próbuje się zmyć olej z naszych rąk. Mycie je zimną wodą – nawet jeśli używa się mydła – jest mało skuteczne. Pełnego efektu nie ma dopóty, dopóki nie wprowadzi się ciepłej wody. 

Efekt ten odnosi się również do profesjonalnych prac czyszczących. Mycie wysokociśnieniowe przy użyciu ciepłej wody sprawia, że ​​brud i smary (oleje, tłuszcze) szybciej odspajane są od powierzchni i usuwane.  Każdy wzrost o 10° C temperatury przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji. Praktyczne przykłady zastosowania począwszy od garażu lub warsztatu samochodowego po duże zakłady przemysłowe, pokazują, że używanie ciepłej wody może zmniejszyć całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy. Innym kluczowym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem urządzeń z podgrzewaniem wody jest skrócony czas suszenia. Powierzchnie, które są czyszczone ciepłą wodą pozostają w stanie lekkiego podgrzania i dlatego wysychają szybciej.

Karcher Easy!Force HDR mycie samochodu
fot. Karcher

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody 

W ofercie Kärcher sporo modeli z podgrzewaniem wody. Kotły tych urządzeń wysokociśnieniowych podgrzewają wodę poprzez spalanie oleju napędowego, opałowego, biodiesla jak również mogą być wyposażone w kotły elektryczne, które można wykorzystywać np. dużych kuchniach, basenach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i poziomie ciśnienia roboczego (około 700 l/h do 120 bar – urządzenie średniej klasy), woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85° C. Przez zmniejszenie ilości wody, wytwarzana jest w nagrzewnicy do 155° C para wodna, która idealnie nadaje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni.

Polecane modele urządzeń

W bogatej ofercie firmy Kärcher znajduje się wiele urządzeń z podgrzewaniem wody. Szczególnie warto polecić dwa urządzenia, które są obecnie objęte promocją jesienną. Są to: HDS 8/17 C oraz HDS 8/18 – 4M. Pierwsze z nich czyli HDS 8/17 C jest urządzeniem wyposażonym w mocny trójfazowy silnik. Urządzenie mimo, że jest zaawansowane technologicznie jest proste w obsłudze – jedno pokrętło z sugestywnymi piktogramami, które pozwalają z łatwością wybrać każdą z funkcji. Urządzenie posiada również energooszczędny system eco!efficiency, który pozwala ograniczyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 aż o 20%. Są to więc wymierne oszczędności oraz dodatkowa korzyść dla środowiska naturalnego. Konstrukcja typu Jogger i duże koła sprawiają, że urządzenie jest łatwe w transporcie i bardzo mobilne. Drugim z polecanych modeli jest HDS 8/18 – 4M. Jest to urządzenie wyposażone w trójtłokową pompę osiową z mosiężną głowicą i ceramicznymi tłokami. Jest ono również wyposażone w system tłumienia drgań (SDS), który kompensuje skoki ciśnienia w układzie wysokociśnieniowym. Urządzenie monitoruje również temperaturę spalin i gdy przekracza ona 300 stopni wyłącza silnik automatycznie.

Mycie floty samochodów z Karcher
fot. Karcher

Przeczytaj również