UWAGA! Straż Miejska będzie mogła karać kierowców! Szykują się poważne zmiany, zobacz co się zmieni [LISTA]

UWAGA! Straż Miejska będzie mogła karać kierowców! Szykują się poważne zmiany, zobacz co się zmieni [LISTA]

straz miejska

Podaj dalej

W ostatnim czasie do Sejmu trafiła petycja o nadaniu Straży Miejskiej możliwości wystawiania mandatów kierowcom. Mowa tutaj głownie o uciążliwej dla wielu osób jazdy buspasem. Niedługo możemy spodziewać się oficjalnego stanowiska w sprawie nowych przepisów. Czy Straż Miejska otrzyma nowe przywileje?

Kto nie może korzystać z buspasa?

Mandat za jazdę buspasem grozi osobom, które nie mają do tego uprawnień. W tej grupie nie ma oczywiście autobusów, czy też taksówek. W większości miast do 2026 roku buspasami będą mogły jeździć również samochody elektryczne.

Przeciętni kierowcy nie mogą jednak z niego korzystać. W przypadku zauważenia takiego procederu grozi im kara mandatu w wysokości 100 złotych i jednego punktu karnego. Jak na razie karać za takie wykroczenia mogła tylko policja. Wszystko wskazuje na to, że to się zmieni. Dzięki petycji takie uprawnienia mogą mieć również funkcjonariusze Straży Miejskiej. Zdaniem autorów projektu policja zbyt rzadko kontroluje buspasy. Straż miejska miałaby je kontrolować regularniej.

Straż miejska dostanie nowe uprawnienia?

straż miejska

Pomysłodawcy projektu oczekują również rozszerzenia uprawnień strażników. Chcą również, żeby kierowcy mogli być karani za nagrania z miejskich monitoringów, które pokazywałyby nieprzepisowe korzystanie z buspasów.

Projekt jest rozpatrywany od listopada ubiegłego roku i niebawem możemy spodziewać się pierwszego stanowiska w tej sprawie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News