Światło STOP nie działa. Dlaczego?
W przypadku, kiedy z powodu awarii światło STOP-u nie działa, musimy szybko zareagować. W przeciwnym razie narażamy na niebezpieczeństwo zarówno siebie samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Brak działających świateł STOP-u to wykroczenie w zakresie prawnym, bowiem przepisy jasno mówią, że kierowca może poruszać się po drodze tylko w przypadku, gdy wszystkie światła działają i są w pełni sprawne. Niektórzy o tym zapominają, ale takie są przepisy i warto się do nich stosować.
Najczęstszą przyczyną nie działających świateł STOP są przepalone bezpieczniki lub przepalone żarówki z powodu eksploatacji. Na szczęście ich wymiana nie jest kosztowna, w związku z czym tego typu naprawy nie narażą kieszeni kierowców na duże koszty. Kolejnym problemem może być awaria włącznika świateł stop. Dzieje się tak w przypadku, gdy jest problem z przesyłaniem sygnału do żarówek. Bardzo często przyczyną tego problemu są też zaśniedziałe styki w gnieździe żarówki, które tworzą się z powodu zanieczyszczeń. Warto zatem przed skierowaniem się do mechanika, sprawdzić najpierw we własnym zakresie, czy awaria nie jest spowodowana zwykłymi zaniedbaniami, które można szybko i prosto usunąć. Następnie należy zaczerpnąć porady specjalisty, który z pewnością doradzi, jak pozbyć się problemu.
Światła STOP nie działają. Co zrobić w takiej sytuacji?
W przypadku, kiedy dowiemy się o awarii świateł STOP-u należy jak najszybciej zgłosić się do mechanika. Podczas wizyty specjalista sprawdzi, czy usterka jest natury elektrycznej czy też doszło do bardziej złożonego problemu. Po wykryciu usterki i miejsca, w którym następuje przerwanie połączenia, można szybko dokonać naprawy. Kategorycznie zakazane jest poruszanie się po drodze z niesprawnym oświetleniem, bowiem oprócz zagrożenia bezpieczeństwa, grozi to otrzymaniem wysokiego mandatu, który w większości przypadków może przekroczyć wartość naprawy tej usterki u mechanika. Mimo tego wielu kierowców w dalszym ciągu bagatelizuje problem niedziałających świateł. Może odpowiednia edukacja i przestroga będą odpowiednim bodźcem, by raz na zawsze zerwać z takim zachowaniem, które zagraża bezpieczeństwu na drogach.