Polscy kierowcy nie jeżdżą tak często po alkoholu jak obywatele innych krajów. Ciekawe wyniki rankingu

Polscy kierowcy nie jeżdżą tak często po alkoholu jak obywatele innych krajów. Ciekawe wyniki rankingu

alkohol przepisy prawo jazdy

Podaj dalej

Wielu z nas na pewno wydawało się, że polscy kierowcy są w absolutnej czołówce w Europie, jeśli chodzi o jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Nic bardziej mylnego. Najnowszy ranking jednoznacznie pokazał, że są kraje, w których kierowcy znacznie częściej wsiadają za kółko po wypiciu trunków. Zobaczcie wyniki rankingu, który z pewnością dla wielu z was będzie mocno szokujący. Zapraszamy!

Polscy kierowcy nie jeżdżą już tak często po alkoholu. Staliśmy się bardziej odpowiedzialni na drogach?

Z rankingu przedstawionego przez Komisję Europejską jednoznacznie wynika, że Polska zajmuje drugie miejsce „od tyłu” rankingu w Europie, jeśli chodzi o liczbę pijanych kierowców na drogach. Krajem o najmniejszej liczbie pijanych kierowców na drogach została Irlandia, gdzie jedynie 0,5 proc. wszystkich kierowców zdecydowało się na jazdę samochodem po wypiciu alkoholu. Polska zajęła w tym rankingu drugie miejsce z wynikiem 0,7 proc., czyli znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 2,3 proc.

Najgorszy wynik w rankingu padł łupem Wielkiej Brytanii, gdzie prawie 9 procent kierowców decyduje się na jazdę samochodem pd wpływem alkoholu. Jest to dosyć ciekawy rezultat, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym kraju można jechać samochodem mając we krwi nawet 0,8 promila, co jest dosyć wysokim wynikiem. Nam pozostaje jedynie się cieszyć, że Polska tym razem nie przyniosła wstydu i zajęła miejsce daleko w rankingu. Od 2010 roku jeszcze nigdy nie byliśmy tak dobrze sklasyfikowani. Jak widać, czas plus obostrzenia dały w kość naszym kierowcom, którzy już tak często nie decydują się na tak lekkomyślny zabieg jak jazda autem po pijaku.

Ranking posiada bardzo rzetelne dane, więc nie pozostaje nic innego jak tylko się cieszyć z takich wyników

alkomat samochód bokada zapłonu immobiliser alkoholowy
fot. pixabay

Ranking został opracowany przez Komisję Europejską, a w całym raporcie zostały dokładnie przeanalizowane wszelkie oficjalne statystyki krajów Unii Europejskiej oraz dane organizacji European Transport Safety Counsil. Dane Komisji Europejskiej zawierają także informacje od policyjnej sieci TISPOL, dzięki czemu ranking jest bardzo miarodajny i w obiektywny sposób pokazuje, jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach, jeśli chodzi o pijanych kierowców na drogach. Brawa dla naszych i liczymy w przyszłości na jeszcze lepsze wyniki!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News