Padł ci akumulator w samochodzie z LPG? Zobacz jak go sprawnie naładować! Niezawodny sposób

Padł ci akumulator w samochodzie z LPG? Zobacz jak go sprawnie naładować! Niezawodny sposób

Podaj dalej

Nikomu chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że akumulator jest niezwykle ważną częścią każdego samochodu. Niezależnie czy masz diesla, benzyniaka czy LPG, akumulator musi być sprawny, jeśli chcesz odpalić auto. Jak o niego zadbać i jak go wymienić w przypadku usterki? Śpieszymy z odpowiedzią.

Wszystko zależy od konkretnego modelu

diesel akumulator silnik

Akumulator nie ma jednoznacznej daty, z którą traci ważność. Wszystko zależy od jego eksploatacji. W teorii jednak trzeba nastawiać się na wymianę akumulatora mniej więcej co 6-7 lat. Czasami jednak są oczywiście akumulatory, które potrafią wytrzymać nawet dłuższy okres czasu. Mowa tutaj nawet o 9-10 latach. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego modelu i konkretnego przypadku.

Co jednak zrobić w przypadku awarii akumulatora i konieczności jego wymiany? Przede wszystkim, na sam początek, musisz ustawić auto na płaskiej powierzchni w dalekiej odległości od wszystkich źródeł ognia. Przed rozpoczęciem operacji pamiętaj też o zaciągnięciu hamulca ręcznego i wyjęciu kluczyków ze stacyjki.

Pamiętaj o odpowiedniej kolejności

Kontrolka ładowania akumulatora

Wyciągnięcie akumulatora samo w sobie nie jest trudne – wystarczy ubrać rękawiczki i możemy zabrać się za pracę. Najpierw musisz odkręcić zacisk z bieguna ujemnego, a później z dodatniego. Następnie po zdjęciu zabezpieczeń, możesz wyciągnąć akumulator. Jeśli twój akumulator jest sprawny i chcesz go tylko naładować – połóż go na tekturze i dokładnie wyczyść wszystkie bieguny. Akumulator ładuj przez co najmniej 8 godzin.

Po naładowaniu akumulatora możesz z powrotem umieścić go pod klapą samochodu. Pamiętaj jednak, aby najpierw założyć klemę dodatnią, a później ujemną. To bardzo ważne! W przypadku, gdy twój akumulator jest już „martwy”, musisz po prostu zakupić nowy model i zainstalować go zgodnie z instrukcją umieszczoną powyżej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News