Oświetlenie samochodu – podstawowe informacje
W samochodzie jest wiele rodzajów świateł. Niektóre z nich ciężko zapamiętać, dlatego też warto wymienić wszystkie rodzaje oświetlenia, jakie są dostępne dla kierowców w ich samochodach. W samochodach dostępne są następujące światła:
- mijania
- do jazdy dziennej
- drogowe
- kierunkowskazy
- awaryjne
- pozycyjne
- hamowania „stop”
- cofania
- przeciwmgielne
- odblaskowe
- postojowe
- obrysowe
Światła mijania i światła do jazdy dziennej – kiedy należy z nich korzystać?
Światła mijania są używane na co dzień przez kierowców podczas jazdy. Jedynie w jednym okresie roku należy zastąpić je światłami do jazdy dziennej. Mowa tutaj o okresie od świtu od zmierzchu, kiedy występują warunki normalnej przejrzystości powietrza – w takich warunkach pogodowych należy na drogach używać świateł do jazdy dziennej. W przypadku, kiedy na zewnątrz jest niska przejrzystość powietrza, lub panuje mgła i inne zjawiska, które mają wpływ na ograniczenie widoczności, zalecane jest korzystanie ze świateł mijania lub świateł przeciwmgłowych przednich. W takich warunkach nie należy stosować świateł do jazdy dziennej.
Oświetlenie samochodu – konsekwencje niewłaściwego działania świateł w pojeździe
Kierowcy, którzy poruszają się po drogach z niesprawnym oświetleniem samochodowym, narażają się na otrzymanie mandatu. W przypadku niedostosowania oświetlenie pojazdu do warunków panujących na drodze, możliwe jest otrzymanie mandatu karnego w wysokości 100 złotych. Ponadto narażamy w taki sposób na niebezpieczeństwo nie tylko siebie i innych kierowców, ale także pieszych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednie oświetlenie auta do niezbędny element każdego pojazdu, który ma wpływ na widoczność pojazdu i zapobieganie wypadkom.
Oświetlenie samochodu – przepisy
Przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju jasno określają przepisy dotyczące oświetlenie samochodu. Każdy dopuszczony do ruchu samochód musi być wyposażony w oświetlenie zewnętrzne. Prawo zaznacza także, że nie tylko należy posiadać odpowiednie światła, ale również umiejętnie je używać – we właściwy sposób, zgodny z obowiązującymi przepisami.