Jakie światła należy włączyć podczas jazdy po zmroku?
Podczas jazdy samochodem nocą najczęściej wykorzystujemy cztery rodzaje świateł. Jednym z nich są światła mijania, które są obowiązkowe dla kierowców podczas jazdy przez całą dobę, kiedy przejrzystość powietrza jest na dobrym poziomie. Kolejnym rodzajem świateł wykorzystywanych podczas jazdy nocą są światła drogowe, których popularne określenie wśród kierowców to „długie”. Są one jednak dopuszczalne jedynie podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym oraz w sytuacjach, gdy z naprzeciwka nie jedzie żaden pojazd. Najczęściej światła te używane są przez kierowców podczas jazdy po autostradach w warunkach nocnych. Trzeba pamiętać jednak, żeby nie oślepić innych kierowców i gdy tylko zobaczymy zbliżający się inny pojazd, należy przełączyć światła na światła mijania.
Podczas jazdy po zmroku używamy też świateł pozycyjnych i awaryjnych. Ich głównym zadaniem jest zasygnalizowanie innym kierowcom położenia naszego pojazdu podczas postoju. Warto pamiętać też w takich sytuacjach o rozłożeniu trójkąta ostrzegawczego.
Światła przeciwmgłowe są używane z kolei podczas jazdy po zmroku w trudnych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest mocno ograniczona. Ten rodzaj świateł informuje innych kierowców o obecności naszego auta. Światła przeciwmgłowe wspierają główne reflektory i lepiej przebijają się przez mgłę od świateł mijania.
Jazda samochodem po zmroku – o czym należy pamiętać?
Podczas jazdy samochodem w godzinach wieczorno-nocnych trzeba pamiętać o odpowiednim wyczyszczeniu i ustawieniu reflektorów. Zabrudzone reflektory mogą bowiem rozpraszać światło i sprawiać kłopoty innym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowo zabrudzenia mają wpływ na strumień światła widoczny dla kierowcy, dlatego też warto pielęgnować odpowiednio stan świateł w samochodzie.
Podczas jazdy nocą konieczne jest też utrzymanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów. Bezpieczna odległość podczas jazdy w obszarze zabudowanym pomiędzy poszczególnymi autami powinna wynosić 6 długości auta. Wraz ze zwiększeniem prędkości, wartość ta powinna ulegać zmianie.