Kierowco, świeci Ci się kontrolka check engine? Możesz ją łatwo wyłączyć! Problem od razu zniknie?

Kierowco, świeci Ci się kontrolka check engine? Możesz ją łatwo wyłączyć! Problem od razu zniknie?

check-engine123

Podaj dalej

Świecąca się kontrolka podczas jazdy zawsze potrafi wywołać spory niepokój na twarzy kierowców. Nie inaczej jest, kiedy widzimy kontrolkę check engine, czyli w skrócie diodę informującą nas o kontrolce diagnostyki silnika. Jaki może być powód zaświecenia się takiej kontrolki? Jak ją łatwo wyłączyć? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Kontrolka check engine – jaka jest przyczyna jej świecenia?

Wszystkie samochody, które pojawiły się na rynku najpóźniej w 2001 roku są tak zaprogramowane, aby informować nas samodzielnie o danych problemach. Tak jest, kiedy brakuje nam oleju w silniku lub gdy mamy do czynienia z jakąś awarią. Dlatego też czasami widzimy zapaloną kontrolkę silnika. Dlaczego ona się pojawia? Najczęściej dlatego, że komputer wykrył jakiś błąd, który może mieć wpływ na sprawowanie się naszego samochodu.

Co zrobić najlepiej w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować. Jeśli jest to żółta barwa kontrolki, to oznacza to, iż ostrzega ona nas i informuje o danym problemie. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z mechanikiem i wspólnie z nim ustalić przyczynę tego komunikatu.

Jak ją samemu wyłączyć?

Kontrolka Check Engine

Czasami kontrolka check engine oznacza bardziej złożony problem, a czasami jest to coś bardziej błahego. Istnieje także sposób, który umożliwia samodzielne wyłączenie irytującej nas kontrolki. Aby ją samemu wyłączyć musicie zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora i pozostawić ją w stanie spoczynku na jakieś 20 minut. Po upływie tego czasu system waszego auta się zresetuje, a sam komunikat zgaśnie. Możliwe jednak, że tylko na chwilę, bowiem jeśli komputer ponownie wykryje ten problem, to znowu będziecie musieli mierzyć się z migającą na żółto kontrolką.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News