Kiedy włączać obieg wewnętrzny? Wielu kierowców totalnie tego nie wie

Obieg wewnętrzny jest elementem wyposażenie niemal każdego samochodu osobowego. Okazuje się jednak, że wielu kierowców nie ma zupełnie pojęcia, jak używać tej funkcji. W jakich sytuacjach włączać obieg wewnętrzny? Co należy wiedzieć na temat tej funkcji? Tego dowiecie się z naszego poradnika, w którym szczegółowo zajmujemy się tym tematem.

Kiedy włączać obieg wewnętrzny? Wielu kierowców totalnie tego nie wie
Podaj dalej

Czym jest obieg wewnętrzny?

obieg wewnętrzny
fot. Skoda

W każdym samochodzie umieszczony jest system wentylacji, który na co dzień odpowiada podczas jazdy za dopływ powietrza do wnętrza samochodu. W zależności od warunków pogodowych, jego zadaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie kabiny. Jednym z elementów instalacji jest obieg wewnętrzny. Wielu kierowców z pewnością wie o istnieniu tej funkcji, jednak duża większość zupełnie nie wie jak z niej korzystać. 

Kiedy włączać obieg wewnętrzny?

Obieg wewnętrzny w samochodzie to nic innego jak przycisk, w którym namalowany jest piktogram przedstawiający samochód z zakręcającą strzałką w środku, która ma na celu symbolizowanie zamkniętego ruchu powietrza. Włączenie tej funkcji sprawia, że zablokowany zostaje w danym momencie dopływ powietrza z otoczenia samochodu. Obieg wewnętrzny jest przydatny m.in. wtedy, kiedy zależy nam, aby do środka auta nie dostawały się nieprzyjemne zapachy. Często używamy tej funkcji stojąc w korku.

Obieg wewnętrzny – czy warto włączać?

Obieg wewnętrzny jest bardzo przydatną funkcją w samochodach. Ułatwia ona bowiem nagrzanie kabiny auta, co jest szczególnie pomocne w okresie zimowym. Latem obieg wewnętrzny blokuje przedostawanie się żaru przez wloty powietrza, co ma wpływ na szybsze obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu. Jak sami zatem widzicie, korzystanie z tej funkcji ma szereg korzyści, o których warto pamiętać. 

Przeczytaj również