Kara za brak ubezpieczenia OC jest ogromna! Jest jednak sposób, by uniknąć jej płacenia!

Kara za brak ubezpieczenia OC jest ogromna! Jest jednak sposób, by uniknąć jej płacenia!

Ubezpieczenie

Podaj dalej

Od 2022 roku znacznie zostaną zaostrzone przepisy dotyczące kar za brak posiadania ubezpieczenia OC dla swojego samochodu. Od 2022 roku kara za brak OC będzie wynosiła aż 6 tysięcy złotych. Nie martwcie się jednak – jak w każdym przypadku są luki, które umożliwią wam brak konieczności jej płacenia. Oczywiście, nikogo nie namawiamy do braku posiadania OC, ponieważ jest to ważna rzecz, jednak w formie ciekawostki informujemy o możliwych opcjach dla osób, które o tym najzwyczajniej w świecie zapomną.

Kara za brak ubezpieczenia OC jest ogromna! Jak uniknąć jej płacenia?

kara za jazdę bez oc

Aktualnie za brak OC właściciel samochodu osobowego musi zapłacić karę nawet w wysokości 5600 złotych. Kara jest jednak zależna od wysokości płacy minimalnej, która co rok się zmienia. W 2022 roku płaca minimalna ma wynieść ok. 3000 zł brutto, co spowoduje oczywiście także wzrost kar za brak OC, co podniesie najwyższą kwotę kary do 6000 zł. Wszystko zależy jednak od przerwy w opłacaniu ubezpieczenia. Jeśli przerwa w ciągłości polisy trwała od 4 do 14 dni to kara wyniesie 3000 zł, a jeśli nie dłużej niż jedynie 3 dni to kara wyniesie 1200 zł. Powyżej 14 dni zwłoki spowoduje karę w wysokości 6000 złotych.

Wielu kierowców często zapomina o tym temacie i to nawet czasami niecelowo. Warto pamiętać, że po zmianie właściciela auta, w przypadku zakupu samochodu używanego, polisa OC nigdy nie przedłuża się automatycznie. Po zakupie auta warto od razu skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się od niego, do kiedy obowiązuje dana polisa. W przeciwnym razie możemy narazić się na spore problemy, które mogą wyniknąć po prostu z powodu nieodpowiedniego zbadania tematu.

Co zrobić, by obniżyć karę za brak ubezpieczenia OC? Jest na to jeden sposób – poznajcie go

oc ubezpieczenie cena

Warto pamiętać jednak, że wszyscy ukarani mogą złożyć pismo odpowiednie o umorzenie kary lub jej obniżenie. Wzór pisma znajduje się na stronie UFG. To pomoże wam nieco zmniejszyć karę. Jak widać zatem są pewne luki, które umożliwiają wam walkę o nieco mniejszą karę finansową w wyżej wspomnianej przez nas sytuacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News