Obroty silnika na biegu jałowym – o czym trzeba pamiętać?
Bieg jałowy w świadomości wielu kierowców funkcjonuje po prostu jako „luz”, bowiem takie sformułowanie idealnie odpowiada położeniu gałki skrzyni biegów przy biegu jałowym. Silnik po przejściu na bieg jałowy pracuje na najniższych możliwych obrotach, co ma wymierny wpływ na spalanie oraz pobór energii. Na biegu jałowym nie jest możliwy ruch pojazdu i zwiększanie prędkości, jednak można w taki sposób komfortowo pokonywać opory wewnętrzne i zewnętrzne. Silnik przy biegu jałowym wytwarza jedynie minimum mocy, co ma pozytywny wpływ na eksploatację samochodu w tym momencie.
Jakie powinny być obroty silnika na biegu jałowym?
Jakie powinny być obroty silnika na biegu jałowym? To bardzo złożone pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wartości pracy silnika na „luzie” mogą się bowiem od siebie różnić, w zależności od konkretnego modelu pojazdu, a także jego przebiegu. W większości samochodów jednak optymalnymi wartościami jest od 650 do 850 obrotów silnika na minutę po wrzuceniu biegu jałowego. Takie wartości świadczą, że wszystkie parametry działają zgodnie z ogólnie przyjętą normą.
Dlaczego auto ma podwyższone obroty na biegu jałowym?
W niektórych sytuacjach zdarza się, że samochód ma podwyższone obroty na biegu jałowym. Dzieje się tak w sytuacji, gdy samochód ma problemy z przepustnicą, której głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do silnika. Często też powodem podwyższonych obrotów na biegu jałowym jest awaryjny tryb działania sterownika. Dzieje się tak w przypadku chociażby uszkodzenia pedału gazu w samochodzie. Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy może być też dostanie się powietrza do kolektora dolotu – dzieje się tak, gdy w układzie dolotowym dochodzi do nieszczelności. Inne przyczyny to także m.in:
- uszkodzony bezpiecznik
- niesprawny silniczek krokowy
- awaria komputera
Podwyższone obroty na biegu jałowym – jaki koszt naprawy?
W przypadku, kiedy zmagamy się z podwyższonymi obrotami na biegu jałowym i konieczne jest odesłanie auta do mechanika, musimy liczyć się z pewnymi kosztami, jakie przyjdzie zapłacić za naprawę. W zależności od konkretnej naprawy mogą one wynieść od 1000 złotych do nawet kilku tysięcy, gdy konieczna będzie wymiana całego komputera.