Jak bezpiecznie jeździć zimą? Eksperci nie mają wątpliwości!

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Eksperci nie mają wątpliwości!

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe (2)

Podaj dalej

Zima już coraz bardziej atakuje kierowców, o czym przekonujemy się każdego dnia. Śnieg już coraz częściej jest widoczny na polskich drogach, dlatego też warto przypomnieć kilka podstawowych zasad, które pozwolą wam skutecznie i bezpiecznie poruszać się po drogach w okresie zimowym. Gotowi? No to zaczynamy – życzymy miłej lektury!

Jak skutecznie przygotować się do zimy? Pamiętajcie, zimą bezpieczna jazda to podstawa – miejcie to na uwadze!

kiedy pierwszy śnieg zima opony zimowe
fot. pixabay

Aktualnie raczej żaden z kierowców nie ma dylematów, czy zmienić opony z letnich na zimowe. To rozumie się samo przez się, gdy zobaczymy panującą pogodę. Podobne zdanie ma dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault Adam Bernard, który podkreśla to w rozmowie z MotoFakty.pl. Ekspert podkreśla, o czym musimy pamiętać przy doborze opon na sezon zimowy.

– Jeżeli opony zimowe służą nam już kolejny sezon, zwróćmy uwagę na ich stan i głębokość bieżnika. W czasie zimy muszą radzić sobie z niskimi temperaturami, oblodzeniem, śniegiem i błotem pośniegowym, warto więc zadbać, aby głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 4 mm. Z wiekiem guma opony staje się także bardziej podatna na uszkodzenia, więc nie spełni ona swojej funkcji, co może skutkować gorszą przyczepnością i ryzykiem poślizgu oraz utraty kontroli nad pojazdem – uważa Adam Bernard.

Musicie pamiętać o profilaktyce, jeśli chodzi o przygotowanie auta na sezon zimowy. Nie zaniedbajcie żadnej z tych czynności

samochód zimą a mandat
Freepik

Pamiętajcie też, by wyposażyć się w szczotkę do odśnieżania samochodu oraz skrobaczkę, które przydadzą wam się w kryzysowych sytuacjach podczas trudnych warunków pogodowych. Pamiętajcie, by śnieg usuwać każdorazowo z każdego miejsca w waszym aucie – nie zapominajcie o dachu, szybach, lusterkach i reflektorach. Oprócz tego niezwykle ważne jest też, by dokładnie oczyścić tablice rejestracyjne, które muszą być widoczne na drodze podczas jazdy. Oczywiście musicie pamiętać też o wymianie płynu chłodzącego i zastosowaniu zimowego płynu do spryskiwaczy. To są jednak na tyle podstawowe rzeczy, że wierzymy, iż będziecie o tym pamiętali! Warto jednak o tym przypomnieć, bo bezpieczeństwo zimą to podstawa – nie ma żartów, gdy poruszamy się po drogach w warunkach kryzysowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News