Hamulec ręczny zamarzł. Co robić w takiej sytuacji? Spróbuj tej niezawodnej metody

Hamulec ręczny zamarzł. No i co zrobić w takiej sytuacji? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców, których dotknęło kiedyś takie zdarzenie. Przede wszystkim nie ma powodów do paniki – istnieją pewne metody, które mogą wam pomóc w tej kryzysowej sytuacji. Co zrobić, gdy hamulec ręczny zamarzł? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem. Zaczynamy.

samochody unia europejska klimat
Podaj dalej

Zamarznięty hamulec ręczny zimą – dlaczego tak się dzieje?

W Polsce hamulec ręczny z regulacją siły hamowania jest obowiązkowy
fot. stock.adobe.com – Noey smiley

Hamulec ręczny zimą sprawia kierowcom wiele problemów o tej porze roku. Wszystko z powodu jego nieskomplikowanemu mechanizmowi, który jest stworzony przez system linek i dźwigni. Pancerze obecne w hamulcach, które mają za zadanie ochraniać linki, mogą przepuszczać wilgoć i zanieczyszczenia z powodu utraty szczelności. W takich przypadkach zimą łatwo o nieszczęście w postaci zamarzniętego hamulca ręcznego. Jak walczyć zatem z tym problemem? To wcale nie takie trudne – wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak odmrozić hamulec ręczny zimą?

Jak odmrozić hamulec ręczny? To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Najpierw należy ostukać koła, aby dowiedzieć się, które z nich stawia opór. Pomoże to zwłaszcza w sytuacji, w której będziecie mieli podejrzenia, że hamulec zamarzł z powodu lodu. Jeśli jednak po dłuższym czasie nadal nie będziecie w stanie wyeliminować tego problemu tą metodą, należy jak najszybciej odstawić auto do suchego pomieszczenia – na przykład garażu. Jeśli wasze auto później odpali, warto jednak udać się do mechanika, bowiem to właśnie fachowiec najlepiej poradzi sobie z oczyszczeniem samoregulatorów lub wymianą linek w hamulcu ręcznym. Nie należy jednak za wszelką cenę rozwiązywać problemu na własną rękę. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności i sami widzicie, że proste metody nie działają, lepiej samemu nie rozwiązywać tej sprawy, bowiem można doprowadzić tylko do większych zniszczeń, czego raczej każdy z was wolałby uniknąć, zwłaszcza w dobie aktualnych stawek za naprawę pojazdów. Najważniejsza jest szybka diagnostyka i udanie się do specjalisty.

Hamulec ręczny zimą. Czego nie robić, aby wyeliminować uszkodzenia?

No dobrze, już wiecie, co najlepiej zrobić w pierwszym momencie, w którym zorientujecie się, że z waszym hamulcem ręcznym jest coś nie tak. Istnieje jednak też lista czynności, których lepiej unikać przy próbie naprawy hamulca. Przede wszystkim eksperci odradzają jazdę z zaciągniętym hamulcem ręcznym. W takich przypadkach możliwe jest bowiem uszkodzenie okładziny hamulcowej, a w niektórych przypadkach nawet łożyska koła. A to wiąże się z dużymi kosztami w przypadku naprawy. Gdy zobaczycie, że nawet jedno koło ma problem z obracaniem się, nie podejmujcie próby jazdy, tylko jak najszybciej zadzwońcie po pomoc. Siła w takich sytuacjach nie jest bowiem żadnym rozwiązaniem, które może pomóc. Zamarznięty hamulec nie jest problemem nie do rozwiązania, dlatego też pamiętajcie o cierpliwości i „nie podpalaniu” się w tej sytuacji. Pośpiech może wam tylko zaszkodzić, podobnie jak brak cierpliwości. Wizyta u mechanika będzie jedynym słusznym rozwiązaniem, na jakie możecie się zdecydować w takich kryzysowych sytuacjach.

Przeczytaj również