e-TOLL przyniósł już tysiące mandatów. Co dalej z kierowcami? Szykują się duże zmiany!

e-TOLL przyniósł już tysiące mandatów. Co dalej z kierowcami? Szykują się duże zmiany!

e-TOLL PL Bilet

Podaj dalej

Rząd podsumował wczoraj dotychczasowe działanie nowego systemu e-TOLL, który zastąpił bramki na autostradach. Nowy system przyniósł sporo kontrowersji oraz dużo mandatów dla polskich kierowców, dlatego też wiemy już doskonale jak e-TOLL wpłynął na życie polskich kierowców i jak obywatele naszego kraju używają nowowprowadzonego systemu. Czekają nas niedługo duże zmiany, jeśli chodzi o funkcjonowanie e-TOLLa.

System e-TOLL przyniósł już tysiące mandatów dla polskich kierowców. Niektórzy jeździli po autostradach bez kupna biletu

organizacja etoll A4
organizacja e-Toll, autostrada A4

Podczas środowego posiedzenia Komisji Infrastruktury przedstawiony został rządowy punkt widzenia na temat dotychczasowego działania systemu e-TOLL. Z informacji przedstawionych przez Magdalenę Rzeczkowską wynika, że w systemie jest już zarejestrowanych ponad 1,6 mln pojazdów. W bazie jest wśród nich 300 tysięcy samochodów osobowych. Wiele samochodów korzystając z nowego systemu zdołało przejechać już ponad miliard kilometrów po autostradach, którymi „dowodzi” nowy system poboru opłat.

Rząd poinformował, że wdrożenie w życie nowego systemu kosztowało 285 mln złotych. Co ciekawe, miesięczny koszt utrzymania e-TOLL to aż 10,5 mln złotych. Jest to jednak wynik o wiele niższy od systemu viaTOLL, którego koszt utrzymania miesięcznego przekraczał nawet 20 milionów złotych, co obrazuje, że finalnie ta inwestycja powinna się wszystkim zwrócić, jeśli system będzie działał bez zarzutu przez następne lata na polskich autostradach.

Kierowcy chętnie pobierają aplikację, choć popularność jej mogłaby być jeszcze nieco wyższa, niż jest dotychczas

e-TOLL od 1 października

Do tej pory odnotowano 976 tysięcy pobrań aplikacji e-TOLL oraz 273 tysięcy pobrań aplikacji e-TOLL Bilet PL. Na autostradach przez dotychczasowy czas wyłapano 1143 wykroczeń, a łączna wartość wszystkich wystawionych mandatów wyniosła aż 570 tysięcy złotych, ponieważ jeden pojedynczy mandat za przejazd e-TOLL wynosi 500 złotych. Kary otrzymali kierowcy, którzy nie zarejestrowali się w systemie oraz nie wykupili biletu podczas jazdy po autostradzie. Niebawem w systemie mają jednak zostać wprowadzone spore zmiany, które mają zwiększyć funkcjonalność. Gdy tylko poznamy szczegóły w tej sprawie, niezwłocznie was o tym poinformujemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News