Czy opony zimowe są dobre na deszcz? Tak, ale musisz pamiętać o kilku zasadach

Czy opony zimowe są dobre na deszcz? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców, zwłaszcza z powodu zbliżającego się sezonu zimowego. Badania i testy przeprowadzone przez ekspertów nie pozostawiają jednak w tej kwestii żadnej wątpliwości. Pojazd posiadający opony zimowe, jadący po mokrej nawierzchni, przy temperaturze wynoszącej około 2-3 stopni Celsjusza zatrzyma się o wiele wcześniej niż pojazd na letnich oponach. A to nie koniec pozytywów, jeśli chodzi o używanie opon zimowych podczas deszczu. Czy opony zimowe są dobre na deszcz? Tak, ale przeczytajcie do końca artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o pozytywach związanych z korzystaniem z tego rodzaju ogumienia. To powinno rozwiać wasze wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

używane zimowe opony fot. freepik
Podaj dalej

Czy opony zimowe są dobre na deszcz?

Opony zimowe i aktualne przepisy w Polsce
fot. freepik.com / amuhrinova55

Co do tego, że opony zimowe dobrze radzą sobie na śniegu i lodzie raczej nikt z nas nie ma żadnych wątpliwości. Niektórzy z pewnością zastanawiają się jednak, jak „zimówki” radzą sobie w deszczowych warunkach. Niektórzy eksperci w przeszłości twierdzili przecież, że opony zimowe sprawdzą się gorzej od letnich w warunkach deszczowych z powodu bardziej zwartej konstrukcji bieżnika. Mimo tego mokra nawierzchnia jest wyzwaniem zarówno dla opon zimowych, jak i letnich. Jednak znacznie większe bezpieczeństwo zapewni wam korzystanie z opon zimowych, których parametry są o wiele lepsze do jazdy w takich warunkach w porównaniu do ogumienia letniego.

Jak radzą sobie opony zimowe w czasie deszczu?

używane zimowe opony fot. freepik

Opony zimowe jak i letnie mogą mieć problemy z jazdą po bardzo mokrej nawierzchni. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem dla kierowców będzie zmniejszenie prędkości oraz zastosowanie zasady dwóch sekund, polegającej na zachowaniu takiej odległości od poprzedzającego nas samochodu. Opony zimowe podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych przy niskiej temperaturze i intensywnych opadach sprawdzą się jednak docelowo o wiele lepiej niż letnie opony. Wszystko z powodu miękkości ogumienia, które daje przewagę „zimówką” nad oponami letnimi pod względem drogi hamowania, jak i przyczepności do jezdni. I nie ma znaczenia, czy używacie świetnej jakości opon letnich, bo nawet średniej kategorii opony zimowe spiszą się w takich warunkach zdecydowanie lepiej.

Do kiedy należy korzystać z opon zimowych?

bieżnik zimowej opony
Zimowe opony

Eksperci w celu uniknięcia wypadku na drodze w trudnych warunkach pogodowych, zachęcają do korzystania z opon zimowych aż do wiosny. Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń – używanie opon zimowych w tym okresie zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46 procent. Różnica w hamowaniu na oponach zimowych a letnich wynosi nawet 10 metrów. A to są aż dwie długości dużego samochodu, więc wnioski możecie wyciągnąć sami. W związku z tym korzystanie z opon zimowych od listopada aż do marca jest jedynym słusznym rozwiązaniem, które zagwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo podczas trudnych warunków na drogach. Nie słuchajcie kierowców, którzy uważają, że są na tyle dobrymi „zawodnikami” przy kierownicy, że nawet i w letnich oponach dadzą sobie radę w każdych warunkach. Opony zimowe w tym okresie w roku to jedyne słuszne rozwiązanie, które może zagwarantować wam odpowiednie bezpieczeństwo na drodze. Pozostałe informacje nie są sprawdzone i nie wierzcie w nie.

Przeczytaj również