Co zrobić, gdy zapala się kontrolka filtra DPF? Nie warto bagatelizować tego problemu

Co zrobić, gdy zapala się kontrolka filtra DPF? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców, których dotyka taka sytuacja. Mowa tutaj o osobach, które na co dzień prowadzą samochody z silnikiem diesla, bowiem to właśnie one są wyposażone w filtr cząstek stałych. Odpowiada on przede wszystkim za oczyszczanie spalin z sadzy. Czym jednak jest i o czym informuje kontrolka DPF? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata
Podaj dalej

Czym jest kontrolka filtra DPF?

filtr DPF 6 sposobow na zywotnosc
YouTube

Kontrolka filtra DPF jest nieodłącznym elementem większości samochodów z silnikiem diesla. To żółty lub pomarańczowy symbol zapchanego filtra cząstek stałych. Pojawia się on w samochodach najczęściej po przejechaniu między 500 a 1000 kilometrów. Najczęściej wyświetla się na desce rozdzielczej w trakcie jazdy po mieście. 

Pojawienie się kontrolki filtra DPF dostarcza kierowcy informację, że musi niebawem udać się do specjalisty w celu odepchania filtra i jego zregenerowania. Pod żadnym pozorem takich sygnałów nie można zlekceważyć, bowiem w przypadku zbagatelizowania problemu, możemy narazić się tylko i wyłącznie na jeszcze większe wydatki i uszkodzenia samochodu.

Kiedy zapala się kontrolka filtra DPF?

filtr dpf diesel

Kiedy zapala się kontrolka filtra DPF? Wielu kierowców z pewnością intensywnie szuka odpowiedzi na to pytanie. Spieszymy z odpowiedzią. Kontrolka filtra pojawia się na desce rozdzielczej w sytuacjach, w których różnica ciśnień środowiska przed filtrem i za jest zbyt duża. Przed każdym filtrem DPF montowane są specjalne czujniki ciśnienia, których zadaniem jest stopniowe wykonywanie pomiarów. W przypadku drastycznych różnic w wynikach, możliwe jest zapalenie się kontrolki DPF. Oznacza to pokrótce nagromadzenie się zbyt dużej ilości sadzy w konstrukcji filtra, co w konsekwencji sprawia, że przepływ powietrza jest znacznie mniejszy, podobnie jak ciśnienie przed filtrem. A to nic innego jak nieprawidłowość w działaniu filtra DPF.

Kontrolka filtra DPF może też zaświecić się w sytuacji, gdy nie będzie możliwe usunięcia niepalnej sadzy i popiołu, które pojawiają się podczas dopalania sadzy w filtrze. W takich sytuacjach również ważna jest jak najszybsza wizyta w serwisie i regeneracja filtra DPF. Nie bagatelizujcie tego problemu, bowiem jest to najgorsza rzecz, jaką możecie w tym temacie zrobić i warto o tym pamiętać.

Co zrobić, gdy zapala się kontrolka filtra DPF?

spaliny paliwa dpf

W sytuacji, w której zapala się kontrolka DPF mamy do wyboru dwie opcje. W niektórych przypadkach istnieje możliwość samoczynnego wykonania aktywnego czyszczenia filtra DPF, bez konieczności wizyty u specjalisty. Najlepszą opcją jest jednak przeprowadzenie profesjonalnej regeneracji filtra, co jest najskuteczniejszym rozwiązaniem na oczyszczenie filtra DPF. Polecamy szczególnie wypłukanie zanieczyszczeń pod wysokim ciśnieniem przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Pozwoli to przywrócić sprawność filtra DPF do niemal 98 procent, co jasno obrazuje skuteczność tej metody. Warto więc mieć to na uwadze, bowiem wielu kierowców mimo powszechnej wiedzy dostępnej w specjalistycznych artykułach, decyduje się na bagatelizowanie tego problemu. Zatkany filtr DPF to poważny problem, z którym należy zwrócić się do specjalisty. Pamiętajcie o tym, aby później uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Przeczytaj również