Chcesz wydłużyć żywotność swojego samochodu? Poznaj te niezawodne triki!

Chcesz wydłużyć żywotność swojego samochodu? Poznaj te niezawodne triki!

Ekran w samochodzie będzie wyświetlał reklamy

Podaj dalej

Zależy Ci na tym, aby Twoje ukochane auto posłużyło Ci jak najdłużej? Mamy na to sposób! Dzięki przestrzeganiu kilku naszych rad, przedłużysz żywotność swojego samochodu nawet o kilkanaście lat! Wystarczy tak niewiele, aby móc cieszyć się świetnym stanem swojego auta. Przekonaj się sam! Mamy dla Ciebie siedem pożytecznych rad!

Rada nr 1: Nie rozgrzewaj długo silnika na postoju!

Nie rozgrzewaj silnika na postoju
Nie rozgrzewaj silnika na postoju

Rozgrzewanie silnika na postoju jest bardzo nieefektywne, ponieważ wówczas silnik pracujący na biegu jałowym wytwarza mało ciepła. W zimowych temperaturach, takich poniżej 10 stopni Celsjusza, rozpoczynaj jazdę tuż po uruchomieniu. Tylko gdy jest bardzo mocny mróz, daj swojemu silnikowi kilkanaście sekund na rozgrzanie.

Rada nr 2: Nie przekraczaj obrotów!

Wielu kierowców o tym totalnie zapomina, a zbyt wysokie obroty powodują podwyższone spalanie oleju! Zmieniaj bieg na wyższy w sposób płynny, a nie gdy przekroczysz maksymalne obroty!

Rada nr 3: Wymieniaj regularnie olej!

Pamiętaj, by regularnie wymieniać olej, najlepiej co 15 tysięcy kilometrów. Wielu kierowców decyduje się na wymianę dopiero po 30 tysiącach, co jest zdecydowanie zbyt późnym rozwiązaniem.

Rada nr 4: Reguluj instalację LPG!

instalacja lpg w kamparze

Tutaj rada dedykowana głównie kierowcom samochodów z LPG. Raz do roku warto regulować instalację gazową. Wymiana filtrów to podstawa! Zaniedbanie prowadzi bardzo często do zmniejszenia dawkowania gazu oraz przegrzewania silnika!

Rada nr 5: Nie jedź na rezerwie!

Jeśli zbyt często jeździsz na rezerwie, to możesz doprowadzić do gromadzenia się osadów na dnie zbiornika. To łatwy sposób na zniszczenie pompy paliwa! Warto mieć w zbiorniku zawsze przynajmniej połowę baku! Jazda na rezerwie do niczego nie prowadzi!

Rada nr 6: Podczas jazdy nie trzymaj ręki na dźwigni!

Wielu kierowców podczas jazdy jedną ręką trzyma kierownicę, a drugą lewarek. Jest to złe posunięcie, ponieważ powoduje to przyspieszone zużycie widełek wybieraka i samej przesuwki. Lewarka dotykaj tylko wtedy, kiedy to konieczne – na przykład podczas zmiany biegów!

Rada nr 7: Delikatnie obchodź się ze sprzęgłem!

odpalanie samochodu sprzęgło

Wielu kierowców zbyt mocno naciska pedał sprzęgła. To skraca jego żywotność. Ważne to jest zwłaszcza w autach z kołem dwumasowym. Tam puszczanie wolno sprzęgła to obowiązek!

To oczywiście tylko kilka, podstawowych rad, ale uwierzcie nam, że wielu kierowców totalnie o tym zapomina. Dzięki ich stosowaniu znacznie zwiększycie żywotność swojego samochodu i nie będziecie musieli co chwile nerwowo szukać numeru do swojego mechanika!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News