Chcesz bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia pojazdu? Od teraz jest to możliwe

19 października rozpoczęła się akcja organizowana przez funkcjonariuszy policji oraz Instytut Transportu Samochodowego. Kampania nosi nazwę „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Jej głównym zadaniem jest uświadomienie kierowcom, że jakość i stan oświetlenia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania prowadzone przez funkcjonariuszy potrwają do 9 grudnia 2023 roku i to właśnie do tego czasu jest możliwe bezpłatne sprawdzenie stanu oświetlenia w samochodach. Jak z tego korzystać i jak ten program dokładnie działa? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym zajmujemy się szerzej tym tematem.

czujnik światłą mandat
Podaj dalej

Chcesz sprawdzić stan oświetlenia pojazdu? Od teraz jest to możliwe za darmo. Wielka akcja policji i Instytutu Transportu Samochodowego

kierownica-ustawienia światła samochodu
światła -manetka ustawień

Już 18 listopada i 9 grudnia 2023 roku na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy z Polski będą mogli za darmo sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. Do akcji włączyło się już niemal 1400 stacji diagnostycznych w całym kraju, co jasno pokazuje, że akcja cieszy się dużą popularnością. Podczas bezpłatnych konsultacji sprawdzane są wszystkie elementy oświetlenia, takie jak chociażby żarówki lamp czy też ustawienie świateł mijania.

„Cztery z dziesięciu najczęstszych przyczyn negatywnych wyników przeglądów technicznych pojazdów dotyczy oświetlenia zewnętrznego. Przyczynami są np. pęknięte klosze, woda w reflektorach, źle zamontowane żarówki, przepalone czy niehomologowane źródła światła, które dodatkowo mogą powodować oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka” – tłumaczy Paweł Dziedziak z Instytutu Transportu Samochodowego, cytowany przez serwis MotoFakty. I trzeba przyznać, że jest to inicjatywa godna pochwały.

Odpowiednie oświetlenie pojazdu to podstawa. W przeciwnym wypadku grozi wam mandat i punkty karne. Pamiętajcie o tym

mandat światła pogoda deszcz
fot. pixabay

Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie pojazdu jest niezwykle istotne. Zaniedbanie tej kwestii zwiększa prawdopodobieństwo wypadków, zwłaszcza podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, których nie będzie brakować w zimowej porze. Dodatkowo, jazda bez włączonych świateł skutkuje mandatem karnym. Policja może w takich sytuacjach wystawić mandat na kwotę 100 złotych oraz wręczyć 2 punkty karne kierowcom, którzy nie będą stosowali się do wyżej wspomnianych przepisów.

W przypadku, gdy samochody poruszają się po drogach publicznych w naszym kraju bez żadnych świateł, mandat nadal wynosi 100 złotych, ale punkty karne są już cztery. W przypadku niesprawnego reflektora, policjanci mogą dodatkowo zabrać kierowcy dowód rejestracyjny. Warto zatem odpowiednio zadbać o temat odpowiedniego oświetlenia samochodu, bo jak sami widzicie, temat ten jest bardzo ważny i trzeba o tym pamiętać podczas codziennych obowiązków. Kto z was zamierza skorzystać z bezpłatnej diagnostyki, jeśli chodzi o sprawdzenie jakości świateł w samochodach? Trzeba przyznać, że ta inicjatywa jest godna pochwały – w końcu każdy z nas i tak musi zadbać o swój pojazd, a teraz otwiera się szansa skontrolowania poszczególnych komponentów zupełnie za darmo. Dajcie nam znać w komentarzach.

Przeczytaj również