Rosjanie zbudują "swojego" Citroena C5 Aircross. Skąd wezmą części?

Rosjanie potwierdzili, że w swoich fabrykach rozpoczną budowę nowego Citroena C5 z koncernu Stellantis. Co ciekawe, Rosja przejęła byłe zakłady francuskiego producenta i zaczęła już montować nowe samochody na podstawie… chińskich zestawów. 

rosja-zbuduje-citroena-c5
Podaj dalej

Rosjanie zbudują Citroena C5 – o co w tym wszystkim chodzi?

rosja-zbuduje-citroena-c5
fot. Citroen

Rosyjska firma Automotive Technologies potwierdziła rozpoczęcie produkcji partii Citroena C5 Aircross w swoich zakładach w Kalugurze w tym tygodniu. I to wszystko, mimo faktu, że Stellantis ogłosił oficjalne wycofanie się z kraju w 2022 roku. Pojazdy składane z zestawów złożonych w Tychach pochodzą od Dongfeng Motor Group. To partner przedsięwzięcia Stellantis. 

W swoim oświadczeniu Automotive Technologies stwierdza:27 marca montaż okresowy Citroena C5 Aircross rozpoczął się w fabryce w Kaludze. Samochody pojawią się w salonach oficjalnych dealerów Citroen w maju 2024 roku. Ale możliwe jest zarezerwowanie samochodu już od kwietnia. 

To pierwszy raz, kiedy branża motoryzacyjna w Rosji spróbuje w ten sposób obejść międzynarodowe embargo handlowe nałożone w lutym. Od tego czasu w zakładzie rosyjskim powstały już 42 nowe samochody. Co na to wszystko Citroen?

Ale to nie jedyny pojazd składany na chińskich zestawach

rosja-zbuduje-citroena-c5
fot. Citroen

Choć Stellantis technicznie jest właścicielem zakładu, firma mówi, że nie ma nic wspólnego z chińskimi zestawami. Gigant dodaje, że „stracił kontrolę nad swoimi podmiotami w Rosji”. W lutym producent powiedział, że stracił 144 miliony euro z powodu utraty kontroli nad swoimi nieruchomościami. 

Citroen i firma matka Stellantis są jedną z wielu zachodnich firm, które zaprzestały swojej działalności w Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Od tego czasu Moskwa zaczęła używać „równoległego importu”, aby ominąć embargo. Przy tym wszystkim opierali się o pomoc z Chin. Dane handlowe wskazują, że eksport z Chin do Rosji wzrósł prawie siedmiokrotnie między 2022 a 2023 rokiem. Wartość eksportu wzrosła o prawie 10 miliardów dolarów. 

rosja-zbuduje-citroena-c5
fot. Citroen

Citroen C5 Aircross to jednak nie jedyny samochód, który powstaje przy pomocy z Chin. Rosja importuje również pojazdy Jac Motors, które na miejscu przekształcane są w nowe Moskwicze. Samochody te są dostępne już od 2022 roku i powstają przy pomocy chińskich zestawów montowanych w Rosji. 

Przeczytaj również