Rajd Szwecji: Przekonywujące zwycięstwo Otta Tanaka. Jest liderem mistrzostw!

Rajd Szwecji: Przekonywujące zwycięstwo Otta Tanaka. Jest liderem mistrzostw!

330 interakcji

Podaj dalej

Ott Tanak i Martin Jarveoja w Toyocie Yaris WRC wygrali Rajd Szwecji, 2. rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Estończycy objęli prowadzenie w punktacji, a japońska marka wyprzedziła Hyundaia w klasyfikacji producentów.

Dla 31-letniego kierowcy to siódme zwycięstwo w mistrzostwach świata, pierwsze w Szwecji. Yaris WRC wygrał już 2 z 3 zimowych rund światowego czempionatu. – To niesamowite – powiedział Tanak. – Wiem jak mój dobry przyjaciel Markko [Martin] cisnął tu po zwycięstwo w Szwecji i raz był bardzo blisko. Jestem zatem bardzo szczęśliwy, że w końcu to osiągnęliśmy [my Estończycy].

Tanak z Jarveoją zdystansowali drugą załogę rajdu Esapekkę Lappiego i Janne Ferma (Citroen C3 WRC) o 53,7 sekundy. Dla Finów to pierwsze podium w barwach francuskiego zespołu. – Spodziewałem się, że na początku odcinka warunki będą gorsze – wspomniał Lappi. – Byłem zbyt ostrożny, ale potem zacząłem cisnąć!

Trzecim miejscem musieli zadowolić się Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC), którzy utrzymali pozycję wiceliderów w mistrzostwach świata. Belgowie pojedynek o drugą lokatę przegrali o 3 sekundy. – Nie mieliśmy możliwości dziś walczyć z Lappim na szybkich sekcjach – stwierdził Neuville. – Jesteśmy dobrzy w krętych, ale na szybkich coś tracimy. Cały czas na granicy! To część tej gry.

Jutro minie rok, od kiedy Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger ostatni raz stali na podium w WRC. Norwegowie dowieźli w Szwecji czwartą lokatę. Ostatni raz tak wysoko byli w ubiegłorocznym Rajdzie Mekysyku.

W czołowej piątce Forda Fiestę WRC dowieźli Elfyn Evans i Scott Martin. Załoga M-Sport Ford World Rally Team popisała się trzema zwycięstwami oesowymi. – Było dobrze – ocenił Evans na mecie ostatniego odcinka. – Kilka małych błędów, ale to nieuniknione w tych warunkach.

Kris Meeke i Sebastian Marshall zdobyli punkty dla Toyoty za 6. miejsce. Brytyjczycy, którzy musieli bronić pozycji przed Sebastienem Loebem i Danielem Eleną (Hyundai i20 Coupe WRC), odskoczyli 9-krotnym mistrzom WRC na 10,9 sekundy. – To było skomplikowane – podsumował Loeb. – Wzloty i upadki. Jestem szczęśliwy, że jestem na mecie. Zrobiliśmy kilka dobrych czasów, kilka mniej dobrych. Sporo zrozumieliśmy, więc na koniec nie jest tak źle.

Nadzieja gospodarzy, Pontus Tidemand (Ford Fiesta WRC) w drugim rajdzie za kierownicą samochodu WRC obecnej generacji (na razie ostatnim) zdołał osiągnąć 8. miejsce.

Do 9. lokaty w generalce dobili się zwycięzcy WRC 2 i klasy RC2 (samochody R5) Ole Christian Veiby i Jonas Andersson. Mads Ostberg i Torstein Eriksen wygrali Citroenem C3 R5 rundę WRC 2 Pro. Najszybsze samochody R5 w rajdzie w generalce przedzielił dziesiąty Janne Tuohino (Fiesta WRC). Łukasz Pieniążek i Kamil Heller (Ford Fiesta R5), którzy po pierwszym etapie musieli skorzystać z Rally 2 zajęli czwarte (ostatnie) miejsce w WRC 2 Pro.

Na końcowym Wolf Power Stage, który stanowił powtórkę ostatniego piątkowego odcinka Torsby (8,93 km) zwycięstwo 5 bonusowymi punktami przypieczętował Tanak.  – Na Power Stage znów pojechałem dobrym rytmem – wyznał Estończyk. – Jechałem nieco szybciej niż normalnie, ale wciąż bez podejmowania ryzyka. To był naprawdę dobry odcinek. Z dodatkowymi punktami Rajd Szwecji ukończyli także Neuville (+3,5), Elfyn Evans (+4,4), Sebastien Ogier (+4,6) i Esapekka Lappi (+4,9).

Rajd Szwecji 2019 – wyniki końcowe (czołówka)

1 Tänak Ott/ Järveoja M.
Toyota Yaris WRC
2 Lappi Esapekka/ Ferm Janne
Citroën C3 WRC
+00:53.7
3 Neuville Thierry/ Gilsoul Nicolas
Hyundai i20 Coupe WRC
+00:56.7
4 Mikkelsen Andreas/ Jæger Anders
Hyundai i20 Coupe WRC
+01:05.4
5 Evans Elfyn/ Martin Scott
Ford Fiesta WRC
+01:08.2
6 Meeke Kris/ Marshall S.
Toyota Yaris WRC
+01:38.8
7 Loeb Sébastien/ Elena Daniel
Hyundai i20 Coupe WRC
+01:49.7
8 Tidemand Pontus/ Fløene Ola
Ford Fiesta WRC
+03:37.7
9 Veiby O./ Andersson Jonas
Volkswagen Polo Gti R5
+06:34.0
10 Tuohino Janne/ Markkula Mikko
Ford Fiesta WRC
+08:21.4

Punktacja kierowców WRC 2019 po 2. rundzie (czołówka)

1. flag Ott Tänak 47
2. flag Thierry Neuville 40
3. flag Sébastien Ogier 31
4. flag Kris Meeke 21
5. flag Esapekka Lappi 19
6. flag Sébastien Loeb 18

Punktacja producentów WRC 2019 po 2. rundzie

1. Toyota Gazoo Racing World Rally Team 58
2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 57
3. Citroën Total World Rally Team 47
4. M-Sport Ford World Rally Team 30

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News