Rajd Niemiec: Ott Tanak i Martin Jarveoja odnoszą trzecie zwycięstwo w sezonie

Ott Tanak i Martin Jarveoja w Toyocie Yaris WRC wygrali Rajd Niemiec, 9. rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Estoński kierowca zgromadził już w tym sezonie 3 zwycięstwa, tyle samo, co poprzedzający go w punktacji Thierry Neuville i Sebastien Ogier.

Tanak zrównał się w statystykach z Markko Martinem. Estończycy odnieśli w WRC po 5 zwycięstw. Lider Toyota Gazoo Racing wygrał w Rajdzie Niemiec 6 odcinków specjalnych podczas pierwszego etapu, na kolejnych kontrolując przewagę.

Drugie miejsce zajęli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, którzy powiększyli prowadzenie w mistrzostwach świata do 23 punktów nad Sebastienem Ogierem i Julienem Ingrassią. Obrońcy tytułu uplasowali się na czwartym miejscu za Esapekką Lappim i Janne Fermem, którzy wprowadzili drugą Toyotę na podium ADAC Rallye Deutschland.

Teemu Suninen i Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) obronili piąte miejsce o 10,9 sekundy przed Andreasem Mikkelsenem i Andersem Jaegerem, którzy punktowali po raz pierwszy od kwietniowego Rajdu Argentyny. Spośród fabrycznych kierowców Citroena, C3 WRC do mety na siódmym miejscu dowieźli Craig Breen i Scott Martin. Marijan Griebel i Alexander Rath popisali się ósmym miejscem w domowym rajdzie przy użyciu Citroena DS3 WRC (poprzedniej generacji, którym Sebastien Loeb wygrał 3 rundy WRC).

Czołową dziesiątkę skompletowały najszybsze załogi w WRC 2. Dublet wywalczyła Skoda Motorsport dzięki Janowi Kopeckiemu z Pavlem Dreslerem i Kalle Rovanperze z Jonne Hulttunenem. Na podium zdobyli się Fabio Andolfi z Emanuele Inglesim w Fabii R5 z ACI Team Italia. Na ostatniej próbie czwarte miejsce Kajetanowi Kajetanowiczowi i Maciejowi Szczepaniakowi odebrali Fabian Kreim z Frankiem Christianem. Z kolei po Power Stage’u Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (najszybsi z Polaków na OS18) powrócili na 6. miejsce w WRC 2, dzięki czemu wskoczyli na 4. lokatę w klasyfikacji sezonu.

Na końcowym 14,04-kilometrowym Bosenberg, który stanowił Power Stage, najlepszy czas uzyskali Ogier i Ingrassia, zdobywając 5 bonusowych punktów do klasyfikacji sezonu (dzięki czemu z Niemiec wywożą tylko o 2 mniej niż Neuville). Tylko 0,1 sekundy do mistrzów świata stracili zwycięzcy Rajdu Niemiec, Ott Tanak z Martinem Jarveoją. Na premiowanych lokatach uplasowali się jeszcze Lappi, Breen i Neuville.

Rajd Niemiec 2018 – wyniki na OS18 [Power Stage] (czołówka)