Rajd Katalonii: Ott Tanak i Martin Jarveoja nowymi mistrzami świata!

Rajd Katalonii: Ott Tanak i Martin Jarveoja nowymi mistrzami świata!

162 interakcje
WRC_2019_Rd12_276

Podaj dalej

Ott Tanak i Martin Jarveoja zostali nowymi mistrzami świata! Estońska załoga zespołu Toyota Gazoo Racing przypieczętowała zdobycie tytułu podczas Power Stage’a Rajdu Katalonii.

Tanak i Jarveoja byli zdecydowanie najszybszą załogą mistrzostw świata już w ubiegłym roku. Wtedy to po kilku pechowych awariach Estończycy musieli obejść się smakiem. Tym razem było już inaczej. Na przestrzeni całego sezonu liderzy Toyoty wygrali aż sześć rajdów.

Tanak był najlepszy w Szwecji, Chile, Portugalii, Finlandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. I tym razem nie obyło się bez awarii, natomiast moc estońskiej załogi była zdecydowanie widoczna. Najwięcej wygranych rajdów, najwięcej wygranych oesów – ba, to była absolutna dominacja, bo nawet, kiedy dodamy sobie wyniki pozostałych zawodników, to i tak sam Tanak jest od nich lepszy!

Kierowca z estońskiej wyspy Sarema zostaje jednocześnie 18 mistrzem świata w historii. Zrównał się osiągnięciem m.in. z Arim Vatanenem, Colinem McRae, Richardem Burnsem, czy Didierem Auriolem. Estonia jest 9 krajem, który ma swojego mistrza – oczywiście jest najmniejszym i najmniej zaludnionym z nich. Przede wszystkim, Tanak i Jarveoja przerywają 15-letnią francuską dominację!

Zwycięzcami Rajdu Katalonii zostali Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Losy tytułu mistrzowskiego rozstrzygnęły się podczas Power Stage’a. Tam swój królewski kunszt udowodnił Ott Tanak. Estończyk zmiażdżył Neuville’a, pokonując go o 3,8 s. Ba, dzięki kapitalnej dyspozycji Tanak awansował na drugie miejsce w rajdzie!!! Mamy nowych mistrzów!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News