Rajd Finlandii: Walka w krainie Toyoty. Tanak przoduje stawce

Rajd Finlandii: Walka w krainie Toyoty. Tanak przoduje stawce

7 interakcji
WRC_2019_Rd9_103

Podaj dalej

Za nami pierwsza piątkowa pętla Rajdu Finlandii. Na prowadzeniu znajdują się obecnie Ott Tanak i Martin Jarveoja, którzy pomimo otwierania trasy prezentują kibicom znakomite tempo i zdążyli wygrać już nawet oes.

Poranek rozpoczął się od OS2 Oittila. Tam najlepiej w dzień wszedł Jari-Matti Latvala, a cała pierwsza trójka klasyfikacji generalnej była już skompletowała zawodnikami Toyoty, dla której jest to domowy rajd.

Dominację japońskiego producenta było widać jeszcze bardziej na najdłuższym dziś OS3 Moksi 1. Tam wygrał Kris Meeke, ale tuż za nim byli jego koledzy z zespołu, Tanak i Latvala. Bardzo dobrze w trakcie całej pętli radzili sobie też Esapekka Lappi i Craig Breen. O ile w przypadku tego pierwszego jest to zrozumiałe, bo to przecież jego domowy rajd, to dyspozycja Irlandczyka mogła zaskakiwać.

Breen radził sobie znakomicie i zajmował drugie miejsca na OS4 Urria 1, OS5 Ässämäki 1 oraz OS6 Äänekoski 1. Na pierwszej z prób pokonał go Latvala, na drugiej Tanak, na trzeciej znów Latvala. Jeśli już wspomnieliśmy o Estończyku, to jego tempo musi imponować. Ott jest pierwszy na trasie i musi odkurzać luźną nawierzchnię, co sprawia, że każdy kolejny zawodnik ma lepsze warunki do jazdy. Pomimo tego lider Toyoty i tak prowadzi.

Przewaga Tanaka nad drugim Latvalą wynosi teraz 5,4 s. Trzecie miejsce zajmuje Meeke ze stratą 5,8 s, dalej są Lappi, Breen oraz Sebastien Ogier, który traci już ponad 12 sekund.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News