Rajd Finlandii: Ott Tänak znów rządzi w Harju

Rajd Finlandii: Ott Tänak znów rządzi w Harju

58 interakcji
Rajd Finlandii: Ott Tänak znów rządzi w Harju

Podaj dalej

Podobnie jak rok temu, Ott Tänak i Martin Järveoja tym razem w Toyocie Yaris WRC prowadzą po pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Finlandii, ósmej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata.

Estońska załoga zostawiła za sobą liderów klasyfikacji sezonu, Thierry’ego Neuville’a i Nicolasa Gilsoula (Hyundai i20 Coupe WRC). Oesowe podium, które zmieściło się w 0,8 sekundy skompletowali broniący tytułu Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC).

Ott Tänak (Toyota Yaris WRC): Oczywiście, to jest to samo co przed rokiem. Miejscowi mają wiedzę jak jeździć po tych drogach. Nie mogę bardzo narzekać. Mam w tym roku te same narzędzia. Po prostu muszę być szybszy. Wszystko zależy ode mnie.

Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC): To będzie ciasna walka w ten weekend. Byłem ostrożny na tym odcinku. Mam nadzieję, że poprawki będą oznaczać to, że będziemy szybsi niż w zeszłym roku. Musimy zobaczyć co się wydarzy w ten weekend. Jesteśmy w walce o mistrzostwo i nie chcę podejmować ryzyka.

Sébastien Ogier (Ford Fiesta WRC): Nie wiem. Musimy coś wymyślić przez ten weekend. Miałem bardzo małe testy i małe doświadczenie z tym [zestawem poprawek aero].

Poniżej sekundy do lidera stracili jeszcze tylko Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC). Ubiegłoroczni zwycięzcy Esapekka Lappi i Janne Ferm zaczęli od piątego wyniku (+1,7 sek). Załogi Citroën Racing, które były najszybsze na odcinku testowym zremisowały na inauguracyjnym oesie (+1,8 sek.).

Andreas Mikkelsen (Hyundai i20 Coupe WRC): Czułem się dobrze. Zobaczymy. To będzie ciężki weekend. Wiemy o tym. Zróbmy co w naszej mocy i przekonamy się. Będziemy cisnąć jak tylko można.

Esapekka Lappi (Toyota Yaris WRC): W końcu wyszedł mi ten odcinek 10 razy lepiej niż rok temu!

 

Mads Østberg (Citroën C3 WRC): Na ten odcinek nie mam klucza, ale to nie jest próba, która nam specjalnie pasuje, ale na testowym samochód był naprawdę mocny i pasował mi naprawdę dobrze.

Craig Breen (Citroën C3 WRC): Postaram się nie ponieść temu, co wydarzyło się na shakedownie, ponieważ to może niewiele znaczyć dopóki rajd się nie skończy.

Z drobnymi błędami rajd rozpoczął Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila, którzy byli najsłabsi w obozie Toyoty (+2,3 sek.). Czołową dziesiątkę zamknęli Elfyn Evans z Danielem Barrittem (Ford Fiesta WRC) oraz Hayden Paddon i Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC), którym zmierzono identyczny czas. Szybszy od aut R5 był jeszcze jedenasty Teemu Suninen z Mikko Markkulą (Ford Fiesta WRC).

Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC): Z pewnością to nie był dla mnie łatwy czas, więc dobrze by było zmienić ten trend. Samochód nam całkiem pasuje. Było kilka drobnych błędów, ale ogólnie było dobrze.

Elfyn Evans (Ford Fiesta WRC): To taki sam weekend WRC jak każdy inny. Trzeba wejść w niego od samego początku i nie popełnić błędów na takich odcinkach, ponieważ ciężko jest odzyskać czas. Myślę, że czeka nas przyzwoity weekend.

Hayden Paddon (Hyundai i20 Coupe WRC): Jeżeli czujesz się komfortowo w samochodzie to osiągniesz dobry wynik. Będziemy cisnąć przez cały weekend!

Teemu Suninen (Ford Fiesta WRC): Muszę jechać pełnym gazem. Wciąż potrzebuję koncentracji, aby postarać się zaliczyć dobry przejazd.

 

Rajd Finlandii 2018 – po OS1 (czołówka):

1. Tänak OttJärveoja Martin
Toyota Yaris WRC tyre
1:49.2
2. Neuville ThierryGilsoul N.
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+0.7
+0.7
3. Ogier S.Ingrassia J.
Ford Fiesta WRC tyre
+0.8
+0.1
4. Mikkelsen AndreasJæger A.
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+0.9
+0.1
5. Lappi EsapekkaFerm Janne
Toyota Yaris WRC tyre
+1.7
+0.8
6. Breen CraigMartin Scott
Citroën C3 WRC tyre
+1.8
+0.1
= Østberg MadsEriksen T.
Citroën C3 WRC tyre
+1.8
+0.0
8. Latvala J.Anttila M.
Toyota Yaris WRC tyre
+2.3
+0.5
9. Paddon HaydenMarshall S.
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+2.6
+0.3
= Evans ElfynBarritt Daniel
Ford Fiesta WRC tyre
+2.6
+0.0

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News