Rajd Chile: Tanak po pętli trzyma dystans. Mocny dzwon Neuville'a

Ott Tanak i Martin Jarveoja (Toyota Yaris WRC) kontynuują prowadzenie w Rajdzie Chile po pierwszej pętli drugiego etapu. Wydarzeniem poranka w Chile było odpadnięcie liderów cyklu, Thierry’ego Neuville’a i Nicolasa Gilsoula.

Rajd Chile: Tanak po pętli trzyma dystans. Mocny dzwon Neuville’a
Podaj dalej

Załoga Hyundaia rolowała na OS8. Po skoku przez szczyt i20 Coupe WRC odbiło się od rowu i koziołkowało 6 razy. Kierowcę trzeba było przewieźć do szpitala w Concepcion. Badanie na szczęście wykluczyło kontuzję.

Estońscy liderzy wygrali dziś tylko 16,59-kilometrowy Pelun, ale ich przewaga nad mistrzami świata, Sebastienem Ogierem i Julienem Ingrassią (Citroen C3 WRC) wzrosła do 34,6 sekundy.

Różnice są bardzo małe, ale czuję się dobrze, ponieważ jedziemy ładnie i czysto – mówił na mecie OS9 Tanak. – Na ten moment nie mamy żadnych zmartwień.

Jedziemy jak najlepiej potrafimy, ale mamy pewne problemy z szybszą jazdą – wyznał Ogier. – To interesujące móc wywieźć z Chile dobre punkty. Mam taką nadzieję, ale chcielibyśmy być szybsi.

Trzecią lokatę utrzymali Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC). Jednak ich przewaga nad Sebastienem Loebem i Danielem Eleną (Hyundai i20 Coupe WRC) stopniała do 1,1 sekundy. 9-krotni mistrzowie świata wygrali 23,09-kilometrowy Maria Las Cruces, a na końcowym w pętli Pelun byli drudzy za Tanakiem.

Musiałem wysiąść z samochodu, żeby sprawdzić moje tylne opony i zauważyłem, że są kompletnie skończone – tłumaczył Latvala. – W ten sposób ciężko jechało się ostatnich kilka kilometrów. Chyba wszyscy zakładaliśmy dziś mniejszą degradację ogumienia.

Wcześniej miałem problemy we mgle, ale teraz wszystko jest lepiej – oświadczył Loeb. – Zaczynam rozumieć samochód, który jest inny w stosunku do tego, do czego byłem przyzwyczajony. Czuję, że to może być dla nas dobry rajd.

Elfyn Evans i Scott Martin (Ford Fiesta R5) są najszybszą z załóg M-Sportu. Brytyjczycy skorzystali na nieszczęściu rodaków, Krisa Meeke’a i Seba Marshalla, którzy dachowali na pierwszym z sobotnich oesów. Załoga Toyoty Yaris WRC zdołała ukończyć pętlę.

Udajemy się teraz do parku serwisowego i będziemy rozmawiać z zespołem na temat pewnych rzeczy do zrobienia w samochodzie oraz zmiany ustawień – zapowiedział Evans.

W WRC 2 Pro Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) prowadzą z przewaga 35,9 sekundy nad Madsem Ostbergiem i Torsteinem Eriksenem (Citroen C3 R5). W WRC2 na prowadzeniu są reprezentanci gospodarzy Alberto Heller i Jose Luis Diaz (Ford Fiesta R5). O 12 sekund ustępują im Takamoto Katsuta i Daniel Barritt w kolejnej Fieście.

Rajd Chile 2019 – wyniki po OS9 (czołówka)

1. Tänak Ott – Järveoja Martin
Toyota Yaris WRC tyre
2:02:46.7
2. Ogier Sébastien – Ingrassia Julien
Citroën C3 WRC tyre
+34.6
+34.6
3. Latvala Jari-Matti – Anttila Miikka
Toyota Yaris WRC tyre
+51.0
+16.4
4. Loeb Sébastien – Elena Daniel
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+52.1
+1.1
5. Evans Elfyn – Martin Scott
Ford Fiesta WRC tyre
+1:11.7
+19.6
6. Suninen Teemu – Salminen Marko
Ford Fiesta WRC tyre
+2:45.8
+1:34.1
7. Lappi Esapekka – Ferm Janne
Citroën C3 WRC tyre
+2:58.1
+12.3
8. Mikkelsen Andreas – Jæger Anders
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+3:20.9
+22.8
9. Rovanperä Kalle – Halttunen Jonne
Škoda Fabia R5 tyre
+5:24.3
+2:03.4
10. Østberg Mads – Eriksen Torstein
Citroën C3 R5 tyre
+6:00.2
+35.9

Przeczytaj również