Marcin Zabolski13.09.2018

Listy zgłoszeń 75. Rajdu Polski mówią więcej, niż mogłoby się wydawać

65 interakcji Przejdź do dyskusji

Listy zgłoszeń 75. Rajdu Polski mówią więcej, niż mogłoby się wydawać

Po zatwierdzeniu przez FIA, wczoraj opublikowano listę zgłoszeń do 75. PZM Rajdu Polski. Na tydzień przed oficjalnym startem przedostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy, a ostatniej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski można wysnuć kilka ciekawych wniosków.

Święto w Petersburgu

Na czele listy z numerem 1 widnieją liderzy ERC, Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow. Na konferencji prasowej przed imprezą mówiono, że Rosjanie mogą w Mikołajkach świętować zdobycie tytułu, które przez 3 ostatnie lata zgarniali Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran. W praktyce załoga startująca Fordem Fiestą R5 może robić to już teraz w Petersburgu.

fot. DPPI

Po pierwsze, z braku funduszy zgłoszenia nie wysłali wiceliderzy punktacji, bracia Bruno i Hugo Magalhaesowie. Po drugie, portugalski kierowca skomentował swój brak zgłoszenia oficjalnemu portalowi ERC, gdzie możemy przeczytać, że już skupia się na zabezpieczeniu budżetu na sezon 2019. Ich akcesu nie należy spodziewać się także w zamykającym sezon Rajdzie Lipawy.

Poza tym należy trzeźwo spojrzeć na fakt, że w tym roku, Bruno Magalhaes nie był konkurentem dla Aleksieja Łukjaniuka. W ostatnim czasie bardziej dotaczał się do met rajdów, tracąc ponad 2 sekundy na kilometrze (jakby nie jechali autem tej samej kategorii). Deklaracja Portugalczyka i konieczność zdobycia przez Rosjanina zaledwie 3 punktów temat mistrzostwa zamyka (choć wciąż teoretycznie).

fot. DPPI

Pieniążek, Griazin, a może Huttunen?

Z racji trzeciego miejsca w punktacji sezonu ERC, z numerem 2 na liście są mistrzowie Węgier, Nobert Herczig i Ramon Ferencz. To nie oni jednak powinni być czołowymi postaciami spektaklu na Mazurach, a załogi walczące o tytuł w ERC Junior U28. Zwłaszcza chodzi tu o Nikołaja Griazina z Jarosławem Fiedorowem, którzy zaliczają trzecią z rzędu rundę RSMP (bez klasyfikacji w krajowych mistrzostwach). Rosjanie z łotewskim licencjami spróbują dopaść lidera w U28, Fabiana Kreima i Franka Christiana. Oprócz mistrzów Niemiec wciąż mają do przeskoczenia Chrisa Ingrama i Rossa Whittocka.

Bardzo ciekawie zapowiada się start Łukasza Pieniążka i Przemysława Mazura. Z bagażem doświadczenia z 15 rund WRC, zwłaszcza po zaprezentowaniu bardzo dobrego tempa w tym sezonie, ciekawie będzie porównać krakowską załogę w samochodzie R5 na tle stawki ERC oraz RSMP.

Po delegowaniu Daniego Sordo na Rajd Barum, Hyundai Motorsport wysyła do Polski swojego oficjalnego juniora Jariego Huttunena. Młody Fin nie zachwycił do tej pory za kierownicą Hyundaia i20 R5, choć należy odnotować 2. miejsce w WRC 2 podczas Rajdu Finlandii. Z racji podobnej charakterystyki imprezy (pod względem prędkości) być może są to warunki, w których Finowie namieszają w czołówce.

LISTA ZGŁOSZEŃ FIA ERC DO 75. PZM RAJDU POLSKI

fot. DPPI

W RSMP nic nie jest oczywiste

Najwyżej z Polaków na liście są startujący w tym sezonie także w ERC, Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (nr 5). Wiceliderzy RSMP nie zaprezentowali się perfekcyjnie w szutrowym Rally Elektrenai, ale w okolicach Mikołajek dadzą z siebie wszystko, bo stawka w krajowym czempionacie jest wysoka.

Zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na zawirowania wokół liderów sezonu, Jakuba Brzezińskiego i Kamila Kozdronia. Teoretycznie mają tak dużą przewagę (28 pkt na Grzybem, 50 na Marczykiem), że mogą jechać całkiem spokojnym tempem. Jednak odwołany w ostatniej chwili występ na Litwie oraz zgłoszenie się tylko w RSMP (reszta czołówki zgłosiła się także w ERC) sugeruje potencjalne kłopoty z budżetem na koniec sezonu. Dopiero 37 nr startowy może nie ułatwić zadania w przypadku występu, który okaże się pewny, gdy zobaczymy “Colina” na liście startowej.

Trzeci w klasyfikacji RSMP, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk po Litwie świętują swoje pierwsze zwycięstwo w generalce narodowych mistrzostw. Jeżeli załoga Skoda Polska Motorsport zaliczy kolejny rozważny, ale i szybki rajd to kto wie, gdzie może wywindować ją w punktacji. Przypomnijmy, że w Rajdzie Polski punkty będą przyznawane podwójnie. Emocje zapowiadają się zatem i na odcinkach, jak i na kalkulatorach.

Mocnymi graczami w stawce załóg w autach R5 będą też na pewno Łukasz Habaj z Danielem Dymurskim oraz Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym. Szutrowymi umiejętnościami na Litwie popisali się Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem. Polskie R5-tki przedstawią jeszcze Dariusz Poloński, Łukasz Byśkiniewicz oraz powracający do RSMP, Szymon Ruta.

W ośce pewny tytułu w 2WD jest już Kacper Wróblewski z Jackiem Spentanym, którzy powalczą także w ERC. W walce o drugie miejsce Jacek Jurecki i Michał Trela stracili głównych rywali, ponieważ na liście brakuje Sławomira Strychalskiego i Pawła Pochronia. Podwójnie punktowana runda jest szansą dla Kamila Bolka na awans na podium punktacji 2WD, do którego brakuje mu 21 punktów. Wszystkich w samej imprezie spróbuje z pewnością pogodzić Tomasz Zbroja (zgłoszony z Krzysztofem Grzesikiem, choć tu należy spodziewać się jeszcze zmiany na prawym fotelu), który dysponuje Citroenem DS3 R3T.

LISTA ZGŁOSZEŃ RSMP DO 75. PZM RAJDU POLSKI

Przeczytaj również