Tyle rok temu kosztował diesel, benzyna i LPG. Zaskakująca różnica w cenie paliwa. Wakacje były dużo tańsze

Tyle rok temu kosztował diesel, benzyna i LPG. Zaskakująca różnica w cenie paliwa. Wakacje były dużo tańsze

kradzież paliwa ze stacji konsekwencje

Podaj dalej

Porównując obecną cenę za diesel, benzynę i LPG z tą jaka była równy rok temu, można przeżyć niemałe zaskoczenie. Różnica jest naprawdę spora i nikt wówczas nie postawiłby nawet złotówki w zakładach, że taka sytuacja może mieć miejsce. A jednak stało się coś zaskakującego z czym tak naprawdę mierzy się nie tylko nasz kraj.

Cena za diesel, benzynę i LPG pofrunęła

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Ten rok na stacjach paliw, a poprzedni to zupełnie dwa inne światy. Można odnieść wrażenie, że mówimy tutaj o kilku, jak nawet nie o kilkudziesięciu latach różnicy. Tak naprawdę mówimy o roku, a więc dwunastu miesiącach. A czas ten minął bardzo, ale to bardzo szybko jak wszyscy doskonale wiemy.

Jak informuje BM Reflex przez ten okres benzyna jest droższa o 2,50 zł/l niż rok temu. Diesel z kolei kosztuje o 2,55 zł/l więcej niż pod koniec czerwca 2021 roku, natomiast za LPG trzeba zapłacić o 1,23 zł/l więcej. Najbardziej w oczy rzuca się niewątpliwie to, że ceny paliw różnią się wzrostowi o 50 procent. Tak jakby ktoś się umówił…

Tankowanie pełnego baku kosztuje zatem około 125 złotych drożej niż przed rokiem. Suma niemała biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o okresie wakacyjnym. Dla wielu ludzi to dodatkowy wydatek dwa, a może nawet i trzy razy większy biorąc pod uwagę wyjazd nad morze. Z kolei taki wyjazd np. do Chorwacji, już całkowicie obciąża stan konta.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

A jak będzie za rok?

Dziś jedną wielką zagadką jest to, ile paliwo będzie kosztowało za rok. Dziś tak naprawdę ciężko jest wyrokować to co będzie się działo za miesiąc, a nawet za dwa tygodnie. Obecnie prognozy przewidują, że przez kryzys energetyczny ceny paliw szybko nie spadną do zadowalającego poziomu. Za diesel i benzynę będziemy jeszcze długo płacić więcej.

Nie można jednak wykluczyć, że jesienią czy zimą znów koronawirus sporo namiesza w naszym życiu. A wszyscy wiemy jak pandemia kiedyś wpłynęła na ceny paliw. Wszelkiego rodzaju obostrzenia sprawią, że będziemy mniej tankować, a mniejszy popyt to niższe ceny. I nie tylko paliwa, ale ropy. Czy to pomysł na uregulowanie cen na świecie? Tylko pytanie jakim kosztem by się to odbyło.

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News