Opony zimowe. Czy są obowiązkowe?

Od wielu lat nie zmienia się nic, jeżeli chodzi o opony zimowe i obowiązek ich założenia. Polska wciąż pozostaje krajem w Europie, który nie wymaga wymiany z letnich na zimowe. Tym samym kierowca sam decyduje o tym, czy chce jeździć zimą na oponach letnich, całorocznych czy zimowych. Żaden organ państwowy nie narzucił na obywatelach takiego obowiązku.

opony zimowe samochod
Podaj dalej

Opony zimowe – co mówi polskie prawo?

Przepisy w Polsce w temacie wymiany opon z letnich na zimowe nie mówiąc nic, bo ich po prostu nie ma. Oznacza to, że kierowca sam decyduje o tym, czy chce inwestować w opony zimowe czy nie. W Sejmie już niejednokrotnie w ostatnich latach pojawiał się temat wprowadzenia zmiany ustawowej w tej kwestii. Nigdy jednak nie zdecydowano, aby faktycznie wprowadzić takie prawo.

Opony zimowe i aktualne przepisy w Polsce
fot. freepik.com

Dla rządu taki przepis mógłby się okazać mimo wszystko mocno kłopotliwy. Zakładając, że ustanowiono by, aby jeździć na oponach zimowych od 1 listopada do 31 marca. Co w przypadku, gdy przez dłuższy okres nie będzie warunków do tego, aby opona zimowa faktycznie spełniała swoją rolę? Każdy wie, jak w ostatnich latach wyglądają w Polsce zimy. Czy kierowca mógłby wówczas otrzymać rekompensatę za szybsze zużycie ogumienia? Temat zatem jest dość kontrowersyjny, więc rząd woli go nie dotykać. Tym bardziej, że w Polsce bez ustawy i tak 85 procent społeczeństwa zakłada zimowe ogumienie. Bezpieczeństwo stawiamy sami ponad wszystko.

Jaki mandat za złe opony?

W przypadku kontroli policji w okresie zimowym i tak można otrzymać mandat za opony zimowy, czy też letnie. Polskie prawo precyzuje jedną główną kwestię w tym temacie, która jest starannie kontrolowana przez policję. Chodzi o minimalną wysokość bieżnika, której nie można przekroczyć. Wynosi ona 16 milimetrów. Jeżeli funkcjonariusz sprawdzi i będzie 15 milimetrów lub mniej są z tego tytułu duże konsekwencje.

§11, p. 7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów: Pojazd nie może być wyposażony w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

Kierowca będzie musiał liczyć się z tym, że otrzyma mandat w wysokości nawet 3 tysięcy złotych! Ryzykować zatem nie ma co, bowiem w tej cenie kupi się już naprawdę dobry komplet czterech opon. Do tego dojdzie jeszcze zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu i udanie się na przegląd. Wtedy już jednak z nowym zestawem opon. Oczywiście nie sam bieżnik jest też kluczowy. Jeżeli widać, iż opona nie nadaje się do użytku – ma np. pęknięcia czy guzy, i tak trzeba będzie liczyć się z konsekwencjami.

Kiedy założyć opony zimowe?

Ten temat przewija się każdego roku. Kierowca musi mieć świadomość tego, że nigdy nie ma jednej dobrej daty na to, kiedy założyć opony zimowe. W Polsce klimat się mocno zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Nie da się nawet wskazać orientacyjnej daty, kiedy najlepiej wymienić ogumienie. Może to być np. początek listopada, a może też być druga połowa grudnia.

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce
fot. freepik

Najlepszym wyznacznikiem jest obserwowanie po prostu pogody. Jeżeli temperatura na dłużej spada poniżej 7 stopni Celsjusza, wówczas warto już zdecydować się na wymianę. To właśnie taka temperatura jest wyznacznikiem tego, że to już odpowiedni czas na zdjęcie opon letnich.

Dlaczego warto zmienić opony letnie na zimowe?

Opona zimowa jest miększa, a co za tym idzie lepiej dostosowana do mniejszych temperatur. Ma też inaczej ułożony bieżnik, dzięki czemu jazda w trudniejszych warunkach jest bardziej bezpieczna. Głębsze rowki sprawiają, że łatwiej odprowadza się woda i lepiej jeździ po śniegu. Co najważniejsze – zapewnia ona lepsze hamowanie, co jest kluczowe dla trudnego zimowego okresu roku.

W tym wszystkim trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Żadna, nawet potencjalnie najlepsza i najdroższa opona, nie uchroni nas przed najgorszym. Opona zimowa ma pomóc nam w lepszej jeździe, a nie zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Ważna w tym wszystkim jest wyobraźnia i głowa kierowcy, aby zapewnić sobie i najbliższemu otoczeniu gwarancję bezpieczeństwa.

Przeczytaj również