Ile kosztuje przegląd techniczny w 2024 roku?

Przegląd techniczny to coroczny obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jest on w dużej mierze po to, aby państwo mogło kontrolować ich stan. Jeżeli jest nieodpowiedni i zagraża bezpieczeństwu na drogach, dany samochód czy jednoślad nie jest dopuszczany do jazdy. Musi przejść odpowiednie naprawy albo po prostu jego żywot – najprościej mówią – zakończył się i musi wylądować na złomie.

diagnostyka naprawy warsztat kontrolka epc
Podaj dalej

Co ile odbywa się przegląd techniczny?

Kierowcy posiadający nowy samochód prosto z salonu nie muszą co roku jeździć na stację kontroli pojazdów. Pierwszy przegląd muszą przeprowadzić dopiero po okresie trzech lat. Kolejne odbywa się dopiero po kolejnych dwóch latach. Tym samym przez pierwsze pięć lat użytkowania pojazdu dana osoba tylko raz musi stawi się na przeglądzie. Później już tradycyjnie kierowcy muszą pojawić się na badaniu co dwanaście miesięcy muszą pojawić się u diagnosty.

W jakim miejscu odbywa się przegląd techniczny?

Do przeprowadzania przeglądu technicznego danego pojazdu służą lokalne stacje kontroli pojazdów. W Polsce nie ma ich zbyt wiele, ale jest ich na tyle, że żaden kierowca nie ma problemu z tym, aby udać się w odpowiednim momencie na badania. Stacje kontroli pojazdów podlegają niemal w pełni przepisom państwowym. Dlatego też to rząd decyduje w pełni o tym, ile kierowcy muszą zapłacić za przeprowadzenie przeglądu danego pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za przegląd samochodu?

Jak już wspomnieliśmy – opłat związane z przeglądem pojazdów reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Od wielu lat ceny nie uległy zmianie, a w całej Polsce wyglądają identycznie. Podstawowe przegląd samochodu w Polsce kosztuje 99 złotych, a więc cena jest tak naprawdę niewielka. Nieco więcej zapłacą właściciele aut, w których znajduje się instalacja gazowa. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości 162 złotych. Dochodzi kwota w wysokości 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Przegląd techniczny nie tyczy się wyłącznie samochodów osobowych. Stawić się na nim muszą wszystkiego pojazdy, które wyjeżdżają na publiczne drogi.

 • Motorower – 51 zł
 • Motocykl – 63 zł
 • Ciągnik rolniczy – 63 zł
 • Przyczepa – 79 zł
 • Autobus (do 15 osób) – 99 zł

Pojawiają się też inne opłaty w trakcie przeglądu

Powyższe stawki tyczą się normalnych przeglądów, które odbywają się co roku. Badanie techniczne pojazdu po wypadku lub kolizji drogowej kosztuje 94 zł. Z kolei jeżeli dany pojazd zostanie skierowany na przegląd przez policję po kontroli drogowej, to za każdy kontrolowany element auta trzeba zapłacić 20 zł.

Czy po nieudanym przeglądzie kierowca otrzymuje zwrot pieniędzy?

Za przegląd techniczny danego pojazdu płaci się już na samym początku. Jeżeli badania wykażą, że pojazd ma usterki, wówczas właściciel pojazdu nie otrzymuje zwrotu pieniędzy. Musi naprawić dany element i ponownie stawić się na stacji kontroli pojazdów.

 • Ustawienie i natężenie świateł drogowych i świateł mijania 14 zł
 • Sprawdzenie toksyczności spalin 14 zł
 • Działanie amortyzatorów jednej osi 14 zł
 • Skuteczność i równomierność działania hamulców 20 zł
 • Połączenie układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu 20 zł
 • Poziom hałasu 20 zł
 • Geometria kół jednej osi 36 zł
 • Wszystkie inne usterki łącznie 20 zł

Przeczytaj również