LPG tanieje aż miło patrzeć. Cena tego paliwa jest coraz niższa. Po ile będziemy tankowani autogaz?

LPG tanieje aż miło patrzeć. Cena tego paliwa jest coraz niższa. Po ile będziemy tankowani autogaz?

dacia-lpg-2

Podaj dalej

Paliwo w Polsce jest drogie? Bzdura! Tak mogą jednak powiedzieć tylko ci kierowcy, którzy jeżdżą na LPG. Cena za autogaz jest niska, a w zasadzie śmiesznie niska, jak na dzisiejsze czasy i standardy. Ale mamy też do czynienia z zupełnie innym podejściem do tego paliwa przez stacje. Nie narzucają one już tak wysokiej marży jak jeszcze kilka tygodni temu.

LPG tanieje na stacjach paliw

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Tylko przez ostatni miesiąc LPG potaniało w cenie hurtowej o około 25 groszy. Różnice można dostrzec na wielu stacjach paliw, bowiem cena wynosi już najczęściej około 3,40 zł/l, a nawet mniej. Mimo wszystko rozbieżności w cenie autogazu są i tak bardzo, ale to bardzo duże. Są stacje paliw, gdzie można zatankować już za 2,99 zł/l, a na innych nawet za ponad 3,60 zł/l.

A przecież mowa cały czas o tym samym paliwie, które w całej Polsce ma praktycznie identyczne parametry. Skąd więc takie rozbieżności w cenie tego paliwa? Niektóre stacje paliw wciąż pozostawiają na LPG wysokie marże z racji tego, że jest ono po prostu tanie. Dzięki temu mogą zaoferować nieznacznie taniej benzynę lub diesel.

Cena hurtowa LPG w Polsce wynosi już poniżej 3 złote, a dokładnie średnia wynosi 2,90 zł/l. W teorii bez marży autogaz powinien kosztować około 3,13 zł/l, a cała reszta to po prostu marża. Dlatego też warto, aby kierowcy szukali najtańszych stacji paliw w swojej okolicy. Biorąc pod uwagę 50-60 groszy różnicy, oznacza to, że co szóste tankowanie możemy mieć gratis.

LPG autogaz
fot. freepik

Autogaz w prawdziwej cenie szybko nie zdrożeje

Biorąc pod uwagę prawdziwą cenę za LPG nie należy spodziewać się, że paliwo to jakoś znacząco zdrożeje. Ceny w najbliższych miesiącach powinny utrzymywać się na podobnym poziomie. Wszelkiego rodzaju obawy związane z tym, że autogaz może kosztować nawet 4 złote to bardzo odległa przyszłość. I to w zasadzie tak odległa, że może nawet nie nastąpić.

Kierowcy posiadający instalację gazową nie muszą martwić się tym, że czekają ich duże opłaty za tankowanie. W tym ciężkim okresie chociaż podróżowanie samochodem nie jest dla nich dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Mimo wszystko inflacja i tak ich dotyka z zupełnie innych stron.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News