Jaka kara za przegląd samochodu? Te kwoty mogą zrobić duże wrażenie na kierowcach

Jaka kara za przegląd samochodu? Te kwoty mogą zrobić duże wrażenie na kierowcach

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie

Podaj dalej

W tym roku dojdzie do bardzo ważnej zmiany, jeżeli chodzi o przegląd samochodu. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że będą narażeni na większe koszty związane z badaniem technicznym. Dlatego tak ważne będzie to, aby dobrze zapamiętać datę wizyty na stacji kontroli pojazdów. Te z kolei mogą mocno zapunktować przypominając kierowcom o wizytach.

Przegląd samochodu droższy dla zapominalskich

przeglad-samochodu-pieniadze
fot. freepik

O tej zmianie mówi się tak naprawdę od dawna, ale nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie. Słowo ”jeszcze” jest tutaj jednak kluczowe, bo nie ma wątpliwości, że taka zmiana się pojawi. Sprawę musi przegłosować Sejm, ale jak na razie nie ma wciąż żadnych sygnałów, jeżeli chodzi o dopięcie tego punktu do harmonogramu obrad.

Kluczowa zmiana jest taka, że kierowca jeżeli zapomni wybrać się na przegląd samochodu i przypomni sobie o tym po 30 dniach, będzie musiał zapłacić podwójnie. Będzie to zatem kwota 198 złotych dla kierowców samochodów osobowych. Kto z kolei ma LPG w pojeździe wyda aż 324 złote, natomiast właściciele aut ciężarowych zapłacą 306 złotych.

Nie tylko taka zmiana jest przewidziana, jeżeli chodzi o przegląd samochodu. Kluczowe będzie robienie zdjęć pojazdowi przez diagnostę, co będzie bardzo często dowodem w wielu potencjalnych sprawach. Takie fotografie będą musiały być archiwizowane przez okres pięciu lat. To właśnie ten przepis w dużej mierze wciąż wstrzymuje wprowadzenie zmian, bowiem stacje muszą się do tego odpowiedniego przygotować.

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Stare samochody? Dla nich to jak wyrok

Zmiany jakie wejdą w życie w dużej mierze uderzą w stare samochody. Ich właściciele muszą się przygotować na to, że będą musieli mocno doinwestować do auta albo się go pozbyć. Zmiana przepisów ma być właśnie dużym ciosem dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą wiekowymi pojazdami. Te już dawno często powinny znaleźć się na złomie.

Jak wiadomo Polacy wielbią sobie stare auta. Nieprzypadkowo średnia sprzedawanych aut używanych przekracza już 13 lat. Dlatego też tak ważne jest to, aby takie auta były bezpieczne dla wszystkich i nie stwarzały ryzyka na drodze.

Od 1 stycznia 2022 r. przegląd po nowemu. Co ze zdjęciami?
fot. freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News